Určitě se vám už stalo, že jste se nevěděly rozhodnout, jaké boty budou nejvhodnější pro danou příležitost. Možná se chystáte na stužkovací večírek, do divadla nebo na firemní ples, možná hledáte ideální oblečení do práce či na svatbu. V tomto článku bychom se s vámi chtěli podělit o praktické informace, které jsme shrnuli při prohlížení různých publikací o pravidlech výběru vhodného oblečení na události formálního i méně formálního charakteru. Přinášíme vám souhrn základních pravidel, kterými byste se měly řídit při výběru bot pro konkrétní příležitost.

V článku se zaměříme na problematiku výběru bot v případě formálního, semi-formálního, neformálního a večerního společenského oblečení.

Hierarchie oblečení, tedy základní rozdělení

Dovolte nám, abychom začali rozdělením oděvů do kategorií. Rozlišujeme:

  • formální oblečení (formal)

  • polo formální oblečení (semi-formal)

  • neformální oblečení (informal)

Ačkoli tyto tři skupiny pojmenování znějí velmi srozumitelně, v rámci nich existuje ještě několik podkategorií. Můžeme se s nimi setkat na pozvánkách, které určují konkrétní požadavky na společenský oděv a přestože znějí pánsky (např. Black tie), vztahují se na obě pohlaví. Abychom tyto informace seřadili, připravili jsme následující tabulku:

TYP OBLEČENÍTEXT NA POZVÁNCEPŘÍLEŽITOSTOBUV
Formální oblečení – včetně  večerníhoBílý  motýlekPlesy, události za účasti nejvyšších státních představitelůLodičky na středně vysokém podpatku
Formální oblečení denníSakoSvatby, dostihy, letní zahradní párty, pohřbyKlasické lodičky zakryté v přední i zadní části 
Polo formální oblečeníČerný motýlek, smoking Galavečery, premiéry, slavnostní výročí Klasické lodičky saténové nebo kožené (lícová kůže), večerní sandály na podpatku
Neformální oblečeníElegantní, denníSetkání, obědy, vernisážeLodičky, úzký klínový podpatek, oxfordky, mokasíny
Neformální oblečeníBusiness (professional)Pro každodenní nošení (závisí na dress codu), každodenní pracovní oděv v případě politiků apod., na veřejná vystoupení, business lunch atd. Oxfordky, obuv typu brogue, lodičky 
Neformální oblečení Elegantní na večerSpolečenská setkání, vernisáže, večery, recepce, divadelní  představení, opery, filharmonieLodičky, obuv na podpatku
Neformální  oblečení City/městský stylPřátelská setkání, zahradní párty, setkání slavnostního sportovního charakteru, konference (jako posluchač)Lodičky, mokasíny, polobotky v pánském stylu
Neformální oblečeníCountry/venkovský stylMéně slavnostní setkání, procházky Polobotky
Neformální oblečeníCasual smartSetkání v parku, ve městě, na párty ležérního charakteruMokasíny, oxfordky, monky shoes, lodičky na nízkém nebo klínovém podpatku
Neformální oblečeníCasualOblečení ,,na nákupy”, oblečení každodenní, oblečení na dovolenouJakákoliv obuv
Neformální oblečení Business casualDo práce během casual friday a pro každodenní nošení do práce, pokud byl přijat nejnižší stupeň dress coduLodičky, monky shoes, mokasíny, oxfordky

Bílý motýlek, obuv k formálnímu večernímu oděvu

Formální oděv určuje nejvyšší kategorii hierarchie společenského oblečení. S účelem informování hostů pozvaných na danou událost se na pozvánce uvádí slovní spojení white tie, tedy bílý motýlek. Takový požadavek znamená, že půjde o událost večerního charakteru, tedy formální recepci po osmnácté hodině nebo po soumraku.

Nejlepší volbou na takovou příležitost budou lodičky na středně vysokém podpatku. Takové události bývají nejčastěji spojené s tancem, proto je třeba myslet i na pohodlnost bot. Stává se, že dámy mívají dilema, zda nesáhnout po sandálech na podpatku. Takové boty se nosí na bosé nohy, což může narušit celkový elegantní efekt.

Černý motýlek, tedy polo formální oděv

Black tie, smoking, semi-formal nebo polo formální oblečení to vše jsou pojmenování této úrovně dress codu. Co je zajímavé, i když bude tato příležitost naznačovat dress code typu black tie, neuvedení takové informace na pozvánce bude mít za následek, že hosté přijdou ve formálním oděvu. Pokud však taková informace bude uvedena a chcete se přizpůsobit požadavku polo formálního oblečení, vsaďte na klasické lodičky. Mohou být saténové nebo kožené; kůže může být buď lakovaná nebo matná. V tomto případě můžete sáhnout i po sandálech večerního charakteru, netřeba však zapomínat na to, že chodidla musí být bosé, nebo je třeba zvolit neviditelné punčochy do sandálů.

Tip stylistky:

Pokud si v rámci oblečení typu black tie plánujete obout večerní sandály, tedy takové, které jsou zdobené lesklými prvky, postarejte se o to, aby byly vaše chodidla v dokonalé kondici.

Jakou obuv zvolit k business oblečení?

Velmi často dámy řeší dilema, jakou obuv zvolit v případě business (professional) a business casual. První případ je nejvyšším stupněm v rámci hierarchie neformálního oblečení. Platí v práci, ale ne každé a ne vždy. Je určen pro pracovní pozice jako manažer, právník, politik či úředník.

Vhodnou obuví budou dámské oxfordky, obuv typu brogue (tedy obuv s ozdobným perforováním), ale i lodičky na podpatku nebo úzkém klínovém podpatku. Nevhodné jsou však sandály, kozačky, sportovní boty nebo lodičky s odhalenou patou či špičkou.

Naopak, styl business casual je nejvyšším stupněm dress codu v práci. V tomto případě můžete klidně sáhnout po dámských mokasínech a oxfordkách, co umožní vytváření zajímavých outfitů.

Pokud se chcete inspirovat konkrétními příklady, přečtěte si náš další článek o tom, jaká obuv je vhodná do práce.

Autor

Ewelina Gajoch

Jsem milovnicí módy high fashion, ale pro své každodenní outfity se inspiruji pařížskými influencerkami a nadčasovým francouzským stylem. Zajímám se také o malbu, velmi se mi líbí obrazy Edwarda Hoppera. Dále mám ráda cestování a Harryho Pottera.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít