V tomto článku:
Jak odstranit sůl z bot?
Negativní vliv posypové soli v ulicích měst vidíme v první řadě na našich botách, na kterých se objevují bílé usazeniny. Jak odstranit sůl z kožených bot, aby nejen vypadaly esteticky, ale aby se navíc neničily v důsledku pronikání soli do hlubších vrstev materiálu? Víme jak na to!
Chcete poznat tajemství, jak zvítězit nad solí na botách? Je to velmi jednoduché. Klíčová je pravidelnost a systematičnost.
Sůl na botách a její škodlivý vliv
Posypová sůl není nic jiného než téměř čistý chlorid sodný. Používá se jako prostředek na rozmrazování sněhu a ledu, aby chodníky a cesty nepředstavovaly pro řidiče a chodce hrozbu. Jaký vliv může mít na Vaše boty?
Zničila sůl Vaše boty? Podívejte se, jak můžete vylepšit jejich vzhled..
Chlorid sodný odbarvuje jak lícovou, tak i semišovou kůži a dokáže změnit i velmi kvalitní obuv k nepoznání. Zároveň má negativní vliv na barvu a kvalitu textilních vláken bot. Právě proto je tak důležité nejen samotné čištění obuvi, ale i příprava bot pro zimní sezónu.
Efektivní odstraňování soli z kožených bot
Jak vyčistit kožené boty od soli? Boj s tímto zimním strašákem můžeme rozdělit do dvou kategorií:
1. Předcházení:
- impregnace – nezapomínejte na impregnaci kožených bot před zimní sezónou. Díky tomu budou boty odolné proti působení vlhkosti a promočení. Zároveň proti pronikání soli do hlubších vrstev materiálu. Tento krok opakujte několikrát během zimy, optimálně každý měsíc, aby se umocnil efekt působení impregnace;
- vazelína nebo mastný krém – jestli jste si ještě nezakoupili impregnaci, s cílem zabezpečení bot před zimou, můžete použít kosmetickou vazelínu nebo mastný krém typu Nivea. Natřete tím boty po celém povrchu. Takovým způsobem se sůl nebude na kůži zachytávat.
2. Čištění:
- profesionální čistící prostředky – v sortimentu našeho internetového obchodu najdete profesionální čistící přípravky, které Vám pomohou zbavit se nepříjemné soli na botách. Nezapomínejte se ovšem zaměřit na to, jestli jde o univerzální přípravek nebo přípravek určený na konkrétní typ kůže. Jiný bude vhodný na lakovanou kůži, jiný na lícovou kůži a jiný na boty s membránou.
Zleva: Crep Protect sada, sada na čištění obuvi adidas, sada na čištění obuvi Collonil
Pozor!
Stopy od soli na botách se snažte odstraňovat co nejrychleji – čím déle zůstanou neumyté, tím hůř se budou odstraňovat.
Boj se solí na textilních botách
Část z nás se v zimě vzdává oblíbených sneakers nebo sportovních bot a místo toho si vybírá polokozačky nebo kozačky. Sůl, kterou se sypou ulice a chodníky může poškodit i textilní obuv. Jak si s tím poradit?
Podobně jako v případě kožené obuvi, tak i v případě textilních tomu můžeme předejít. Na jejich impregnaci, teda na vytváření neviditelného ochranného filmu na botách, můžete najít přípravky určené mimo jiné na boty od sportovních značek, které jsou přizpůsobené používání na sportovní obuv. Další fází je jejich čištění, na které taktéž najdete speciální přípravky (na jejich etiketě by měla být uvedena informace, jestli jde o přípravek na čištění bot s membránou nebo konkrétních tenisek).
I když praní sportovních bot v pračce znečištěných solí, může být lákavým způsobem, nedoporučujeme ho. Na místo zlepšení jejich stavu můžete docílit přesného opaku.
Další články na našem blogu, které Vám poradí, jak se starat o boty v zimě
Na internetu najdete množství tipů týkajících se čištění bot pomocí domácích metod. Nezapomínejte ovšem na to, že jediným efektivním a bezpečným způsobem je používání profesionálních přípravků. Na vypracování jejich složení se podílejí celé týmy odborníků, jejichž snahou je, aby jejich používání přinášelo co nejlepší efekty. Více o této problematice se dočtete v níže uvedených článcích:
- Jak pečovat o kožené boty? Každodenní péče a impregnace
- Semišová zimní obuv – jak zvýšit odolnost semiše proti vlhkosti?
- Jak pečovat o boty v zimě? Průvodce v kostce
Upozornění!
Výše popsané rady vždy předem kontrolujeme na vlastní obuvi. Může se ale stát, že tyto rady ne vždy budou úspěšné, což může mít za následek poškození obuvi. Nezapomeňte, že rady a tipy popsané v tomto článku používáte na vlastní nebezpečí a výše uvedený text nemůže být základem pro případnou stížnost a reklamaci.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.