Krásné lodičky často svádějí k nákupu. Občas se ale stává, že i když jste je několikrát vyzkoušela, nakonec jsou Vám trochu těsné. Rozhodně se s tím dá něco dělat! Existuje několik způsobů jak je roztáhnout tak, že Vám padnou jako ulité.

Nemusíte je odevzdávat do opravny obuvi, stačí použít doplňky pro roztažení obuvi nebo sáhnout po osvědčené domácí rady.

Přinášíme několik rad, jak v domácích podmínkách bezpečně roztáhnout lodičky.

Nejjednodušším způsobem bude nazout lodičky na nohy oblečené do hrubých a vlhkých ponožek. Takto choďte v lodičkách denně nejlépe několik desítek minut. Vlhkost změkčí materiál a ten se díky tomu mírně roztáhne a přizpůsobí Vašemu chodidlu. Lodičky Vás již nebudou odírat. Pamatujte, že ponožky stačí jen lehce navlhčit, pokud by z nich kapala voda, může dojít k poškození obuvi. Jinou metodou je použití vodní páry. Stačí několik minut přidržet lodičky nad hrncem vařící vody a následně se v nich projít.

Jinou metodou je použití suchého tepla, vysoká teplota zvyšuje elasticitu kůže nebo semiše. Oblečte hrubé ponožky a nazujte lodičky, na špičky bot nasměrujte fén na vlasy. Nastavte nejslabší výkonnostní stupeň a prohřívejte svršek obuvi 1-2 minuty, následně až boty vychladnou se v nich projděte. Podle potřeby celou proceduru opakujte, dokud kůže dostatečně nepovolí. Držte tepelný zdroj v bezpečné vzdálenosti od obuvi.

Bezbolestné způsoby na roztažení lodiček

Pokud Vám výše uvedené způsoby na roztažení obuvi přijdou jako příliš časově náročné, zkuste jiné, rychlejší metody. Upozorňujeme, že jsou to více riskantní způsoby jak dosáhnout roztažení materiálu. Budete potřebovat noviny a líh. Noviny lehce navlhčete lihem a následně je uformujte do velkých kuliček stejně jako když noviny používáte k vysušení promoklých bot. Noviny napuštěné lihem vložte do bot a nechte stát několik hodin nebo přes noc.

Upozornění!

I když je tato metoda účinná, není vhodná pro světlé lodičky – alkohol by je mohl odbarvit. Pokud chcete tuto metodu použít na světlou obuv, noviny navlhčete místo lihu vodou. Pamatujte, aby noviny byly vždy jen jemně navlhčené, ne mokré!

Pro další metodu použijete vodu a sáčky se zipovým uzávěrem. Naplňte je vodou, uvolněte přebytečný vzduch a důkladně je uzavřete. Opatrně je umístěte v lodičkách a takto připravenou obuv vložte na několik hodin do mrazničky. Voda v sáčcích zvětší objem a dojde k roztažení obuvi. Sáčky musejí být naplněny vodou rovnoměrně, vytvořený led jinak může boty deformovat. Po vyjmutí bot z mrazničky ihned vyjměte sáčky s ledem. Pokud by se sáčky protrhly, voda může obuv poškodit.

Roztahováky obuvi – zapomeňte na nepohodlné lodičky!

Nechcete riskovat s použitím domácích způsobů? Vsaďte na speciální přípravky ve spreji určené pro roztažení obuvi. Tyto přípravky bezpečně zvyšují elasticitu kůže. Díky tomu se obuv lépe přizpůsobí chodidlu. Přípravek naneste dovnitř lodiček, poté je obujte a choďte v nich nejméně půl hodiny a hotovo!

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.