Než se poprvé vydáte do posilovny, je nutné si vybrat vhodnou obuv na cvičení. Přestože se na standardním tréninku, zejména v případě začátečníků osvědčí většina sportovních modelů, pro vlastní pohodlí a zdraví je dobré věnovat výběru toho nejlepšího modelu dostatek času. Jaké boty zvolit do posilovny?

Maximální stabilita, optimální podrážka nebo zpevnění horní části svršku – to jsou základní aspekty, na které je třeba se zaměřit při výběru bot na cvičení do posilovny.

Jaké by NEMĚLY být boty do posilovny?

Zcela jistě máte ve své sbírce minimálně jeden pár sportovních bot. Přemýšlíte, zda budou vhodné i do posilovny? Určitě ne, pokud jde o model určený pro každodenní nošení, tedy např. univerzální sneakers a ne na provádění konkrétní aktivity.

Častou chybou je také používání běžecké obuvi do posilovny. Chodidla se chovají úplně jinak při běhu a během posilování- a proto mají i jiné potřeby. Navíc, při cvičení v běžeckých botách se můžete přičinit k rychlejšímu opotřebení systému tlumícího nárazy.

Možná vás to překvapí, ale existují osoby, které vykonávají silový trénink v … pantoflích. Nemusíme snad připomínat, že to rozhodně není dobrý nápad. Kromě nedostatečné stability a podpory chodidla existuje poměrně vysoké riziko zranění či dokonce zlomenin prstů na nohou, např. v důsledku pádu činky.

Obuv do posilovny– na co se zaměřit?

Jaké by tedy měly být boty do posilovny? Při nákupu je třeba se zaměřit na to, aby:

  • zajišťovaly maximální stabilitu a bezpečnost během cvičení – bude to mimořádně důležité při tréninku s velkým závažím;
  • měly dost tvrdou, ale ne příliš tenkou a zároveň elastickou podrážku – zajistí chodidlům stabilitu a vám pohodlí, zejména při cvičeních, kde práce nohou hraje důležitou roli;
  • měly zpevněnou horní část svršku – takovýto model vám zajistí potřebnou bezpečnost, zejména v případě nečekaného pádu činek.

Tip experta

Aby byly vaše nové boty opravdu pohodlné, musí mít správnou velikost. Při výběru obuvi vsaďte na model s rezervou 0,5 – 1 cm, což vám umožní předejít vzniku otlaků.

Kulturistická obuv, boty na crossfit a na fitness

Kromě tradičního tréninku v posilovně vás zajímá crossfit, kulturistika nebo fitness? Mezi dostupnými modely sportovních bot si můžete vybrat i obuv určenou na aktivity tohoto typu.

Boty na crossfit, které vyrábí firma Reebok jsou přizpůsobeny i k mírným výskokům. Kulturistická obuv je dobře zpevněná a má mírně zvýšenou patu, což je důležité např. při dřepech.

Naopak fitness obuv je prodyšná a má podrážku vyznačující se dobrou přilnavostí a také amortizačním systémem. Více se o správném výběru obuvi na fitness cvičení dozvíte v našem dalším článku.

7962

Dámská obuv na fitness z řady Reebok Flexagon Energy.

Začátek nového roku se mnohým z nás spojuje s novoročními předsevzetími. Jedním z nich může být i zvýšení fyzické aktivity např. v posilovně. V takovém případě nic nepodceňte a začněte od nákupu nové sportovní obuvi!

Autor

Ewa Majchrzak

Mám ráda casual styl a tenisky. V mém šatníku převažuje bílá, černá a pastelové odstíny. Moje hobby jsou plavání, tenis a skandinávské kriminálky. Jsem hrdou majitelkou kočky Apostrofa. Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít