Nejoblíbenější pantofle na světě, čili Birkenstocky, jsou nadčasové letní boty, které se každý rok objevují na chodidlech mnohých z nás. Pokud je nosíte prakticky nonstop a chcete, aby Vám sloužily minimálně několik sezón, je dobré regulárně dodržovat jejich péči a dbát o jejich kondici. Přemýšlíte o tom, jak čistit Birkenstocky? Potřebné informace najdete v textu níže.

Korková podrážka a kožené pásky – to jsou části pantoflí značky Birkenstock, o které je dobré pečovat díky pravidelnému čištění.

Birkenstocky – nejčastější špíny

Nejprve se podívejme na to, jaké špíny se nejčastěji objevují na pantoflích Birkenstock. Naše zkušenosti s těmito botami poukazují hlavně na:

 1. sůl – i když se v zimě nenosí, slaná moře a oceány však dělají své a Birkenstocky jsou často během prázdnin pokryté slanou vrstvou;

 2. prach – během nošení po městě se mohou jednoduše zaprášit;

 3. promočení – Birkenstocky se mohou namočit jak na pláži, tak i jednoduše nošené během překvapivého letního deště. Někdy to vede ke vzniku promočení, jak na vnitřní vložce, tak i na kožených páscích;

 4. mastné stopy – když se v průběhu prázdnin nastříkají nohy sprejem proti komárům, část spreje padá na Birkenstocky a na botách zůstávají mastné stopy.

Jak čistit Birkenstocky? Krok 1. Kožená část boty

Začněme tedy od problémů s čištěním kožené části pantoflí značky Birkenstock, čili pásků, které mají za úkol udržovat boty na chodidle. Bez ohledu na model bot této značky, mohou být vyrobeny z přírodní lícové, semišové, lakované kůže nebo nubuku. O čištění těchto druhů materiálů, které jsou využívány k výrobě bot, máme už na blogu samostatné články, které přesněji analyzují dané téma:

 1. článek o tom jak vyčistit přírodní kůži

 2. článek o tom jak vyčistit semiš;

 3. článek o čištění lakované kůže;

 4. článek o tom jak čistit nubuk.

Postupujte shodně s pokyny v těchto článcích a určitě se Vám povede zlepšit vzhled Vašich pantoflí Birkenstock. Také si pamatujte, že impregnace před začínající se sezónou a časem používání těchto bot je skvělým nápadem na prodloužení jejich životnosti.

Jak čistit Birkenstocky? Krok 2. Korková podrážka

Už jste někdy čistili korkové boty? Pravděpodobně ne. Není na tom nic divného, protože tento materiál je zřídka využíván k výrobě bot. Nicméně, přesně podle podrážky z korku můžete poznat pantofle Birkenstock. Co byste měli udělat, když chcete vyčistit korkovou podrážku?

 1. Měli byste mít čistý hadřík, nejlépe bavlněný (eventuálně už lehce zničený kartáček na zuby)

 2. Jemné mýdlo nebo čistící roztok (s mírným PH)

 3. Poté byste měli jemně umýt materiál

 4. Odstranit přebytek tekutiny a vysušit korek čistým hadříkem

 5. Nechte boty uschnout ve stínu

Jednoduché, co myslíte?

Autor

Ewelina Gajoch

Jsem milovnicí módy high fashion, ale pro své každodenní outfity se inspiruji pařížskými influencerkami a nadčasovým francouzským stylem. Zajímám se také o malbu, velmi se mi líbí obrazy Edwarda Hoppera. Dále mám ráda cestování a Harryho Pottera.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.