Jaká obuv je vhodná za volant? Praktický průvodce

2 min.

Víte o tom, že v mnoha evropských zemích platí zákaz řízení motorového vozidla v pantoflích? Od toho, jaké boty si za volant zvolíte, závisí nejen pohodlí, ale i bezpečnost. Přinášíme vám několik praktických tipů, díky kterým se dozvíte, v čem si sednout (a v čem raději nesedat) za volant!

Jak uvádějí různé statistiky, nevhodná obuv je příčinou mnoha dopravních nehod. Přečtěte si, jak si vybrat ideální obuv na řízení.

Ideální boty na řízení – co musí splňovat?

Asi vás nepřekvapí informace, že základní vlastností dobrých bot za volant musí být pohodlnost. Toto kritérium je ale velmi individuální. Když se cítíme nejlépe v žabkách, znamená to, že v nich můžeme i bez obav řídit? Určitě ne! Není pohodlí jako pohodlí. Čím se tedy musí vyznačovat ideální boty vhodné pro řízení auta? Přinášíme vám vysvětlení krok za krokem.

Pozor!

Příliš široké boty mohou zapříčinit stlačení dvou sousedních pedálů současně.

Pro řidiče začátečníky bude nejvhodnější sportovní obuv. Zabezpečí chodidlům stabilitu a současně je neomezuje v pohybu. Dobrým řešením pro zkušené účastnice silničního provozu budou i tenisky, mokasíny či balerínky.

6757

Hledáte pohodlné balerínky vhodné pro řízení auta? Najdete je na eobuv.cz.

Na lodičky raději zapomeňte!

Při výběru ideálních bot za volant můžeme hned v úvodu vyloučit vysoké podpatky. Proč? Z jednoduchého důvodu – chodidlu nedokážou zajistit potřebnou stabilitu, čímž zhoršují ovládání pedálů a zpomalují pohyby chodidla. Při takovém typu obuvi se tlak na pedál vyvíjí pomocí prstů a ne střední části chodidla. Kromě toho vysoký a tenký podpatek se může zaseknout do koberečku a tím zcela znemožnit pohyb chodidla.

Víte, že…?

Letní obuv za volantem výrazně prodlužuje brzdnou dráhu. Žabky nemají zpevněnou patu, takže se noha nemůže pořádně zapřít a potící se chodidlo v nich navíc klouže.

6758

Z bezpečnostních důvodů si za volant neobouvejte lodičky.

Boty na klínovém podpatku nebo platformě také nejsou nejlepší volbou. Mají totiž hrubou a těžkou podrážku, která zhoršuje potřebný cit v nohách, čímž ovlivňuje rychlost reakce.

Jaké boty do auta? Určitě ne pantofle!

Jak jsme již uvedli, v některých zemích je řízení vozidla v pantoflích (takže i v žabkách) přísně zakázáno a v případě porušení tohoto zákazu hrozí nemalá pokuta. A přestože v Česku takový předpis nemáme, neměli bychom ignorovat doporučení týkající se výběru vhodné obuvi. Řídit auto v pantoflích je prostě nebezpečné. Obuv tohoto typu neposkytuje chodidlům potřebnou oporu a navíc zpocená noha po povrchu klouže. Měkká pěnová podrážka se může ohnout, což může ohrozit bezpečnost silničního provozu.

6759

Pantofle nezaručují chodidlu potřebné zpevnění.

Při výběru bot do auta se řiďte především bezpečností. Nezapomínejte, že vždy si můžete s sebou vzít náhradní boty nebo je můžete mít odložené v autě pro každý případ!

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Kabelky Michael Kors, Dámská obuv Skechers, Pánská obuv Geox, Dámská obuv Crocs, Dámská obuv Tommy Hilfiger, Dámská obuv Salomon, Dámské černé tenisky, Kabelky Nobo