Nenechte se podvést – jak odlišit padělky od originálu, 2.část

3 min.

Jak odlišit padělky od originálu? Několik dní zpátky jsme představili první část rad, ve které Vás provázíme světem rozpoznávání padělaných bot a vysvětlováním na co si dávat pozor při koupi bot. Existuje hodně prvků, které Vám pomohou k lepší identifikaci padělaných bot (a také jiného spotřebního zboží). V době silného rozvoje internetu, existuje jedno zlaté pravidlo: kupovat u osvědčených prodejců.

První část rad – jak odlišit padělky od originálu – najdete zde.

Pamatujte si, že padělání obuvi se čím dál tím více zlepšuje a pokud jde o samotný vzhled, ten se stává skoro nerozeznatelný od originálu. Musíte být tedy na pozoru. Na jaké prvky bot bychom si měli dávat pozor u nákupu sneakers?

Je možnost zkontrolovat originalitu boty např. podle kódu výrobce?

Kód firmy Nike, čili katalogové číslo nebo číslo SKU (ang. stock keeping unit) – jedná se o devět číslic, které mají být povinně umístěné na nálepce a krabici nebo na všitém štítku uvnitř boty. V případě adidasu se jedná o číslo podobné tomuhle: 117025876. Každý výrobce trochu jinak označuje své boty.

9715

Samozřejmě nic nebrání tomu, aby padělaný model měl oficiální číslo katalogu a ve většině případů tomu tak je. Proto není dobré se soustředit pouze na toto číslo, ale spíše na samotný štítek a na to jak byl rozvržen a kde byl umístěn.

Štítek v padělaných botách bývá špatně nalepený

Důležitá je jeho velikost, to jak byl nalepený do boty, v jakém místě přesně se nachází a jak na něm zůstaly rozmístěné všechny znaky. Na tyto otázky najdete odpovědi teprve, když si budete moct porovnat zakoupené originální zboží se stejným, ale padělaným produktem.

Projděte se tedy do kamenného obchodu nebo si najděte trochu informací v síti. Chceme poukázat na to, že oficiální štítky se mění podle kolekce a nemají pouze jeden vzor. Dokonce na padělku s nejlepší kvalitou nebo také na replikách (s takovým označením padělků se můžeme také setkat), se budou vyskytovat menší rozdíly. To ovšem neznamená, že již brzy nebudou padělky mít stejné štítky, jako originály.

Bohužel, ale do nedávné doby, většina internetových obchodů, které obchodovaly s padělky, označovala své modely například pěti číselnými kódy, což by mělo ihned na startu takového prodejce diskvalifikovat. Dnes, po zapsání katalogového čísla a oblíbené barvy do internetového vyhledávače, si můžeme být zcela jistí, že mezi výsledky najdeme i jednu černou ovci a v některých případech dokonce… celé stádo. Takže i padělaný model může mít oficiální katalogové číslo, ale pokud ho nemá a stojí tolik, co pantofle na bazaru, neměli bychom se nechat podvést.

Má i krabice nějaký význam? Může to být první signál o padělaném zboží 9716

Samotná krabice může hodně říct na téma originality bot, které se nachází uvnitř – pokud to samozřejmě máte s čím srovnat. Pokud ano, podívejte se na originál krabice. Máme tady úplně tu stejnou situaci jakou jsme měli s katalogovým číslem.

Krabice u padělků dokáží vypadat jako originály, ale skoro vždy se najdou nějaké drobné rozdíly. Rozhodující význam tady má typ a hrubost kartonu z kterého je krabice vyrobena, kvalita tisku nebo nejdůležitější prvek: nálepka na krabici.

Padělané nálepky se většinou odlišují od originálu, ale můžeme narazit i na takové situace, kdy nálepky mají dokonce správný čárový kód. Po naskenování smartfonem nebo obyčejnou čtečkou čárových kódu, produkt bude označen jako konkrétní, oficiálně vydané zboží. Přenecháme zatím zábavu krabicového detektiva lidem, kteří už se orientují v nakupování bot. Znovu jsme dospěli k závěru, že nejlepším řešením je nalezení bezpečného obchodu, kde si budete pořád kupovat své vysněné boty.

Na jaké prvky si dávat pozor? Existují nějaké speciální znaky, díky kterým můžete stvrdit, že se bavíme o botách Nike? 9717

Výrobci padělků perfektně zvládli snížení nákladů, kdy nahradili vysoce kvalitní materiály levnějšími náhražkami. To ani nemluvíme o charakteristických detailech.

Každý model z kolekce Nike Air Jordan má prvky, které jsou těžší do napodobení. Mohou to být například hologramy, tzv. kočičí oko v Air Jordan XIII. Deska z uhlíkových vláken v podrážce Air Jordan XI nebo systém v Air Jordan III, ale abychom to mohli ocenit, musíme mít potřebné znalosti.

V případě kdy bohužel nemáte znalosti na toto téma, soustřeďte se na výběru osvědčeného prodejce o čem jsme Vám psali už dříve. Co se týče takových bot jako jsou Nike Air Max 90 nebo Nike Air Max 1, nalezení speciálních znaků jenom při pohledu na fotku je ještě těžší, protože šablona této boty je už známá snad přes všechny.

Pouze vyškolené oko si všimne rozdílů v tvaru, logu nebo proporci a vzdálenosti mezi jednotlivými prvky bot. Může se také stát, že trefíte na padělek velmi dobře provedený, že dokonce srovnání fotek nerozptýlí Vaše pochybnosti. Množství padělků na trhu nám neumožňuje najít metodu nebo klíč, podle kterého můžeme posoudit všechny případy. S každým modelem je třeba zacházet individuálně, s čím Vám pomohou takové rady jako jsou tyhle.

Jeden univerzální způsob

Existuje také univerzální metoda, která eliminuje riziko nákupu padělaných bot. Stačí nakupovat na místech, které jsou pro to stvořeny, v důvěryhodných obchodech se známými značkami. Každý jiný způsob se sebou nese velké riziko.

Nevšimli jste si první části našich rad? Podívejte se, jak se nenechat napálit podvodníky.

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!