Návrháři obuvi se předhánějí ve vytváření čím dál tím víc originálnějších produktů, které přitahují nejen oko náročného klienta. Aby vytvořili výjimečné boty, často se nechávají inspirovat velmi neobvyklými věcmi. Vybrali jsme pro Vás pět věcí, které jsou podle nás nejvíce mimořádné. Některé z nich Vás mohou rozhodně překvapit!

K vytvoření sneakers se nechali inspirovat dokonce… jídlem. Zjistěte více o tom, co ještě nadchlo producenty a návrháře.

1. Architektura

Protože větší většina v našem seznamu tvoří právě sneakersy, tím pádem začneme od jedněch z nejlépe prodávajících se sportovních bot v historii. Bavíme se tady o Nike Air Force 1. I když jejich název může být spojován s letadlem, kterým se přesouvá prezident Spojených států amerických, není tomu tak. Inspirace k tvaru jejich svršku se objevila díky… pařížské katedře Notre-Dame. Více zajímavých faktů na téma této boty si můžete přečíst v dalším článku na blogu.

Značce Nike se asi mimořádně zalíbila Paříž, protože slavná katedra není jedinou budovou z tohoto města, kterou se americká značka nechala inspirovat během tvoření své boty. Máme na mysli Centre Georges Pompidou – muzeum moderního umění, podle této budovy byly vzorovány boty Nike Air Max.

A když už se tady bavíme o Paříži, zjistěte více o tom, za co jiného vděčíme světové módě z Francie.

2. Kosmetika

Snad každá žena s námi bude souhlasit, že nic tak nepřidává na sebevědomí, jak dobře zvýrazněné ústa. A kdybychom ty barvy, kterými si malujeme ústa chtěli přenést na boty? Na takový nápad přišli návrháři značky Puma, kteří spolupracují s kanadskou kosmetickou firmou MAC a vytvořili kolekci v barvách známých rtěnek této firmy. Lady Danger – čili tmavě červená, Creme d’Nude – jemná broskev nebo Sin – výrazné bordó. Všechny skvěle vypadají dobře na rtech a co potom na chodidlech!

3. Věda a cesty do vesmíru

Necháme na chvíli sneakersy stranou, abychom se přenesli do… vesmíru! A konkrétně na měsíc, který lidé chtěli na konci 60. let minulého století dobýt. Oblíbené sněhule Moon Boot vděčí cestám do vesmíru nejen za svůj název, ale také tvar. Tvar je masivní a vypadá jako „nafouklý”, díky čemu připomíná obuv kosmonautů, kteří se zúčastnili mise Apollo 11 a kteří jako první přistáli na měsíci. Právě touto událostí se nechali inspirovat návrháři italské značky Moon Boot. Pokud máte strach, že takové boty nejsou ženské – mýlíte se!

Víte, že…?

Kosmický závod mezi USA a ZSRR inspiroval k vytvoření bílých kozaček a bílých polokozaček, jejichž začátek připadá právě na 60. léta XX věku.

4. Automobilový průmysl a letectví

Inspirace pro rychlé boty mohou stanovit ještě rychlejší automobily. Prim v této kategorii má značka Air Jordan. Návrháři bot, které jsou zdobené příjmením His Airness, od začátku spolupráce s basketbalistou rádi čerpali vzory z automobilového průmyslu a letectví. A tak:

  1. Air Jordan V za svůj tvar vděčí stíhačce Mustang z II světové války,

  1. Air Jordan VI – Porsche 911,

  1. Air Jordan XIV – Ferrari F335 i 550M,

  1. Air Jordan XV – stíhačce X-15,

  1. Air Jordan XVII – Astonowi Martinowi,

  1. Air Jordan XXI – Bentleyowi Continental GT Coupe.

5. Jídlo

Je čas na již zmiňovanou třešničku na dortu. Gastronomická metafora není náhodná, protože náma zmiňovaná poslední kategorie zajímavých inspirací k vzniku bot, jsou právě sladkosti. Nebude to tentokrát dort, ale budou to… koblížky. Bavíme se tady o sneakers Saucony Originals, vytvořených ve spolupráci s Sneaker Politics a kavárnou Cafe du Monde z New Orleans, která je slavná především díky svým sladkým pochoutkám. Hnědé boty s bílými elementy vypadají jako koblížky posypané moučkovým cukrem a zelený element v podrážce navazuje k patio v Cafe du Monde. Tak vznikly boty ideální pro nošení nejen v době půstu!

To je jenom několik příkladů neobvyklých nápadů od návrhářů obuvi. Jsme zvědavi, na co ještě přijdou v budoucnosti! Za to Vy už dnes můžete mít vlastní pár Nike Air Force 1, Air Max, Air Jordan nebo sněhule Moon Boot – stačí se podívat na nabídku internetového obchodu eobuv.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.