Určitě to znáte – blíží se důležitá událost a vy přemýšlíte, čím obdarovat svého manžela či přítele. Dárek by měl být totiž nejen praktický a funkční, ale i vkusný a stylový. Pokud hledáte přesně něco z této kategorie, ideálním řešením budou pánské hodinky. Jaké vybrat, aby udělali obdarovanému skutečnou radost a abyste měli i vy dobrý pocit ze správné vybraného dárku?

Digitální, klasické nebo automatické? Na koženém nebo silikonovém řemínku nebo možná na kovovém náramku? Vodotěsné? Jaké vlastně vybrat? Tento článek rozptýlí všechny vaše pochybnosti!

Jaké pánské hodinky nosí současný džentlmen?

Hodinky už dávno nejsou jen praktickým prvkem. Považují se zároveň za stylový doplněk a určitý druh bižuterie. Proto je důležité, aby jejich design korespondoval se stylem, který preferuje obdarovaná osoba. Pánské hodinky pro každodenní nošení se často vyznačují masivnějším, výrazným a sportovním charakterem a dokonce i milovníci minimalismu si z mnoha designů vyberou něco pro sebe.

Elegantní varianty na koženém řemínku se perfektně hodí jak k formálním, tak k ležérnějším outfitům, naopak sportovní modely na silikonovém řemínku budou dobrou volbou pro aktivního muže.

Nadčasová elegance

Čím jsou charakteristické elegantní pánské hodinky? Náramkem – ve zlatém nebo stříbrném odstínu. V jejich případě bude bezpečnější vsadit na klasické odstíny v kombinaci s bílým, černým či tmavomodrým ciferníkem. Takové modely budou vypadat výborně s oblekem či bílou košilí a budou výrazným prvkem celkového outfitu. K takové verzi se nikdy nebudou hodit digitální hodinky – zejména v případě slavnostnějších příležitostí by takový outfit působil velmi nevkusně. Pečlivý výběr hodinek je proto mimořádně důležitý.

Tip stylisty

Pokud hledáte univerzální a elegantní řešení, darujte muži hodinky na ocelovém náramku. Takový doplněk se bude hodit ke každému outfitu bez ohledu na barvu obleku, košile či bot – na rozdíl od hodinek na koženém řemínku, jehož odstín nemusí ladit se zbytkem outfitu.

Jak vybrat pánské hodinky? Zaměřte se na mechanizmus

O designu již víte vše, teď si posvítíme na technické parametry pánských hodinek. Ty jsou totiž klíčové, pokud jde o jejich bezchybné a dlouholeté fungování. Na výběr máte čtyři hlavní typy mechanizmů:

  • klasický – jde o ručně natahovací hodinky, nevyžadující baterii, v současnosti se s nimi setkáváme poměrně zřídka;

  • automatický – podobně jako v případě klasického mechanizmu, se natahují ručně, pomocí pohybu ruku. Rotor otáčející se při pohybu ruky napíná pružinu, v důsledku čehož dochází k plynulému pohybu ručiček. S hodinkami s automatickým mechanizmem je třeba každých 4-5 let zajít k hodináři;

  • quartzový – funguje na baterii. Quartzové hodinky jsou známé svou přesností, proto je to v současnosti nejčastěji používaný typ mechanizmu. Generuje přesné časové impulsy pomocí krystalu křemíku;

  • elektronický – využívá se nejčastěji ve sportovních hodinkách. Obyčejně mají displej, na kterém se hodiny zobrazují ve formě digitálních číslic. Nejsou natolik přesné, jak modely s quartzovým mechanizmem, ale obyčejně disponují dodatečnými funkcemi jako jsou stopky či krokoměr.

Jaké hodinky pro aktivního muže? Několik slov o vodotěsnosti

Kvalitní pánské hodinky musí korespondovat s životním stylem jejich majitele a zároveň by měly splňovat všechny jeho požadavky. V časech, kdy je pro pány mimořádně důležitá fyzická aktivita, musí hodinky vydržet i v těch nejnáročnějších podmínkách. Pokud přemýšlíte nad tím, jaké pánské hodinky koupit, určitě nezapomeňte zohlednit kritérium vodotěsnosti.

Tento aspekt je důležitý nejen na bazéně nebo u vody – je zároveň velkou výhodou v případě jakékoliv fyzické aktivity na čerstvém vzduchu: běh, jízda na kole či horská turistika. Voděodolnost je velkou výhodou i při mytí rukou – jelikož není třeba mít obavy z případného namočení.

Vodotěsnost hodinek se udává v atmosférách (ATM). Nejčastějšími parametry jsou:

  • 3 ATM – odolné proti vlhku, dešti nebo v případě mytí rukou,

  • 5 ATM – v takových hodinkách se můžete sprchovat nebo koupat a také – v případě některých značek – plavat (ale bez skoků do vody),

  • 10 ATM – hodinky, ve kterých můžete bez problémů dlouho plavat nebo se potápět.

Podrobné informace o tom, co můžete dělat s konkrétními hodinkami na ruce, najdete na záručním listě výrobce – je třeba se s informacemi důkladně seznámit dříve, než hodinky otestujete v náročných podmínkách. Hodinky bez označení vodotěsnosti v atmosférách, dokonce i tehdy, když je na nich nápis “waterproof” nebo “water resistant”, nejsou zcela vodotěsné a třeba je odložit i v případě mytí rukou.

Jak vidíte, výběr pánských hodinek vůbec nemusí být náročný. Když svého muže obdarujete vhodným doplňkem, jistě mu uděláte radost. A když se navzdory všemu netrefíte, na eobuv.cz máte 30 dní na vrácení zboží zdarma z pohodlí domova.

Autor

Ewa Majchrzak

Mám ráda casual styl a tenisky. V mém šatníku převažuje bílá, černá a pastelové odstíny. Moje hobby jsou plavání, tenis a skandinávské kriminálky. Jsem hrdou majitelkou kočky Apostrofa.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít