Propadli jste kouzlu hor a rozhodli jste se investovat do pořádných trekových bot. Jak ale vybrat ty správné, ve kterých vás nebudou nohy bolet po hodinové procházce mírným terénem, ale naopak budou tak pohodlné, že je nebudete chtít ani vyzout? Máme pro vás několik základních parametrů, na které se vyplatí zaměřit. Teď už stačí jen vybrat boty a vzhůru za dobrodružstvím.

Jak často se touláte po horách?

Jste spíš rekreační víkendový turista, nebo jste volání hor skutečně propadli? Pokud se řadíte spíše do první skupiny, bohatě si vystačíte s běžnými botami, které využíváte například na běhání. Sice vám mohou promoknout, ale do příští výpravy vám stihnout bez problémů uschnout.

Pokud máte v plánu ale několikadenní horské přechody, nebo jste si naplánovali trasu náročným terénem, rozhodně byste na obuvi neměli šetřit. Vybírejte si ze středně až vysokých bot z odolnějších materiálů. Na takových túrách totiž pohodlí skutečně oceníte a vhodná obuv může být rozdílem mezi pohodovým výletem a noční můrou.

Značka není vše

Pokud hledáte opravdovou kvalitu, značka není vždy zárukou. Spíše než na výrobce se zaměřte na jednotlivé prvky.

Materiál

Kůže nebo “jen” textil. Věčná otázka nejen při výběru bot. Každý materiál má své výhody, které oceníte při konkrétních túrách. Potřebujete boty, se kterými překonáte každou výzvu a ještě vás udrží v teple? Pak je pro vás jasnou volbou kůže. Na druhou stranu, pokud s sebou potřebujete nést co nejmenší váhu, zvolte spíše boty s textilním svrškem, které jsou lehké jako pírko, ale počítejte s tím, že v nich můžete snáze promrznout..

Podrážka

Ne nadarmo se říká – to chce klid a nohy v teple, a právě s tím vám pomůže dobrá podrážka. Navíc díky ní neucítíte každý kamínek na cestě a vaše putování tak bude příjemnější. S podrážkou souvisí i vzorek. Zde platí, že čím náročnější terén, tím hrubší podrážku a vzorek na ní potřebujete.

Jazyk, špička, švy

I tahle trojice rozhoduje o tom, jak příjemná bude vaše cesta a jak vás budou bolet, nebo nebolet nohy na konci dne. Opět platí pravidlo, že na náročný terén je třeba se lépe připravit. Proto čím více švů, tím pevnější bota, čím pevnější špička, tím méně odřené boty a jazyk? Ten by měl být pevný a přiléhat k těsně k noze. Díky tomu budete opravdu v suchu.

12788

Jak si boty správně vyzkoušet?

Přestože se vám to může zdát jako drobnost i denní doba, kdy se vydáte na nákupy hraje roli. Abyste co nejlépe nasimulovali oteklé chodilo po celodenním treku, vydejte se do prodejny nejlépe odpoledne nebo večer. To platí i u zkoušení objednaných bot. Získáte tak nejlepší představu o tom, jestli vám bot padnout.

Při zkoušení nezapomeňte na silnější ponožky a zaměřte se na dostatek místa pro prsty. Ty byste měli bez problémů natáhnout i skrčit.

Teď už stačí jen pořádně narovnat jazyk, utáhnout tkaničky a udělat pár kroků. Kloužou vám boty? Neměli by, tím si akorát zaděláváte na zvrtnutý kotník.

A na závěr se podívejte, jestli se vám boty i líbí. Netolerujte žádné šikmé švy, trčící nitky nebo zbytky lepidla. Do hor se musí jít se vším všudy.

Autor

Redakce