V tomto článku:
Typy chodidel. Jak k nim vybrat vhodnou obuv?
Odhaduje se, že člověk udělá denně průměrně 6 tisíc kroků. Chodidla jsou proto mimořádně důležitou částí těla, která nesou celou jeho váhu. Abychom jim zajistili potřebnou formu a zdraví, je velmi důležité zvolit správnou obuv – a nemáme na mysli jen její velikost. Důležitý je i typ chodidla. Jak si podle tohoto kritéria vybrat dobré boty?
Na našem blogu najdete i další články na téma, jak si vybrat správnou velikost bot, jak změřit šířku nohy a jak si vybrat boty na široké chodidlo. Podívejme se nyní na typy chodidel.
Typy chodidel
Názvy typů chodidel jsou inspirovány názvy starověkých civilizací – právě na základě typu chodidla bylo možné rozeznat představitele daného národa. Rozlišujeme tři tvary chodidel a klíčovým rozpoznávacím znakem je přitom délka prstů:
-
egyptské chodidlo (nazývané i jako šikmé),
-
řecké chodidlo (jinak středomořské),
-
římské chodidlo (nebo hranaté).
Víte, že…?
Nejvíc lidí na světě (70 procent) má egyptský typ chodidla. Řecký typ má přibližně 20 procent populace a římský se vyskytuje u přibližně 10 procent.
Egyptské chodidlo
Nejčastěji se vyskytující typ chodidla se vyznačuje tím, že první prst – palec – je nejdelší a zbylé čtyři prsty jsou čím dál tím víc kratší, tím vytvářejí šikmý tvar chodidla. Noha tak působí štíhleji a vypadá delší.
Nemoci, které se týkají lidí s egyptským chodidlem: Majitelé tohoto typu chodidla jsou nejnáchylnější na vznik vbočených palců, tzv. haluxů. Všechno proto, že v egyptském chodidle se největší zátěž klade na palec a nárt. Nepravidelné zatížení chodidla může navíc vést ke vzniku haluxu a ke snížené stabilitě kotníku a achilovky.
Jaké boty jsou vhodné pro egyptský typ nohy: Vybírejte si boty se zaoblenými špičkami – díky tomu se prst nebude ohýbat do středu chodidla a prsty budou mít optimální prostor na pohyb. Pro každodenní nošení budou lepší volbou boty na ploché podrážce – v lodičkách se váha těla rozkládá jinak.
Řecké chodidlo
Vyznačuje se tím, že druhý prst je delší než ostatní. Při tomto typu chodidla rozlišujeme dvě verze: obdélníkovou a šikmou. V první je druhý prst nejdelší a ostatní jsou přibližně stejné délky. V šikmé verzi je čtvrtý a pátý prst podstatně kratší.
Nemoci, které se týkají lidí s řeckým chodidlem: Vzhledem k tomu, že majitel řeckého chodidla během chůze zatěžuje druhý prst, je častěji vystavený úrazům a otlakům. Často se v tomto případě vyskytují tzv. kladívkové prsty. Náchylné na tuto nemoc jsou všechny prsty od druhého po pátý. Nemoc spočívá v deformaci článků na prstech, v důsledku toho není možné je úplně narovnat.
Jaké boty jsou vhodné pro řecký typ chodidla: Nejdůležitější je si vybrat délku vložky podle délky nejdelšího prstu. Nejlepší volbou budou pro Vás lodičky nebo boty s otevřenou špičkou – tehdy prst nebude stlačený. Pokud se rozhodnete pro lodičky, vybírejte si úzký a dlouhý model – díky tomu bude prst vypadat kratší.
Římské chodidlo
Posledním typem je římské chodidlo. Jde o nejméně se vyskytující tvar chodidla. První tři prsty mají stejnou délku, čtvrtý a pátý jsou podstatně kratší. Proto chodidlo vypadá kratší a širší než ve skutečnosti je.
Nemoci, které se týkají lidí s římský chodidlem: Majitelé tohoto typu chodidla jsou skutečnými šťastlivci, protože jsou nejméně náchylní na deformace prstů. Všechno proto, že u takového typu chodidla se tlak rozkládá nejrovnoměrněji.
Jaké boty jsou vhodné pro římský typ chodidla: Podobně jako v případě egyptského typu, římskému chodidlu nejvíc lahodí obuv s kulatou nebo hranatou špičkou. Pokud si chcete opticky prodloužit chodidlo, zvolte boty s větším množstvím řemínků – např. římanky nebo modely v odstínu podobném Vaší pokožce.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.