V tomto článku:
Typy fotbalových kopaček. Jaké vybrat, abyste zvýšili svou účinnost ve hře?
Fotbal je nejčastěji dělaný sport na světě a také ho snad hrál úplně každý na světě. Skutečnost na hřišti netkví jenom v pravidelném tréninku, ale také v dobře vybraných botech pro závodníka. V tomto článku Vám představíme typy kopaček a poradíme vám, jak si je vybrat podle druhu povrchu na kterém budete hrát.
Každý člověk, který přemýšlí o závodním fotbalu nebo je to pro něho jednoduše dokonalá forma trávení času, by si měl proto pořídit fotbalové boty. Typy dostupné na trhu poznáte níže.
Lisovky – kopačky na fotbal na přírodním povrchu
Protože se fotbal hraje na trávě, začneme tedy od typu fotbalových bot, které jsou určeny právě na tento povrch. Lisovky, protože o nich se tady bavíme, mají za úkol zvětšit přilnavost chodidla hráče k přirozenému, travnatému povrchu. Osvědčí se také na tvrdých, „ušlapaných” površích. Lépe uděláte, když se v nich vyhnete bažinatému povrchu. Na základě čeho můžeme poznat lisovky? Tyto kopačky na fotbal se charakterizují gumovými nebo plastikovými elementy, které vystupují z podrážky, které jsou zatopené v podrážce boty a tvoří tak celek. Boty jsou označovány zkratkou FG (z ang. „firm ground” – tvrdý povrch) u názvu modelu.
Kolíky – boty na fotbal do bažinatého terénu
Během hry v kopačkách, jsou kolíky připevněné na stálo. Za to špunty tvoří oddělenou část boty, které se šroubují do podrážky. Je jich obvykle šest a jsou vyrobeny z oceli nebo aluminia. Zajišťují nejlepší přilnavost k měkkému povrchu nebo mokré, přírodní trávě. Rozhodně jsou nejlepším výběrem na bažinaté a blátivé terény. Dobře vyrobené kolíky tak zabraňují podklouznutí. Tento typ fotbalových kopaček je označován písmeny SG (z ang. „soft ground” – měkký povrch).
Víte, že…?
Příliš ostře zakončené kolíky mohou zranit jiného hráče. Proto se před každým fotbalovým zápasem rozhodčí dívají na kolíky všech hráčů.
Turfy – boty pro speciální úkoly
A jaké typy fotbalových kopaček se hodí na zledovatělý povrch nebo umělou trávu? V takovém případě Vám hra půjde nejlépe v turfech. Osvědčí se také na suchých a tvrdých površích. Jsou to boty, které jsou vybaveny velkým množstvím malých kolíčků, které jsou vyrobené z gumy a tvoří přímo podrážku. Elementy jsou kratší než u tradičních lisovek. Taková konstrukce způsobí, že obuv Vám zajistí dobrou přilnavost v těžkých terénech a hrubá podrážka správnou stabilitu. Pokud je tedy škaredé počasí a těžké podmínky pro Vás nejsou žádnou brzdou, rozhodně si pořiďte turfy. Poznáte je také díky označení písmeny TF, které se objevují vedle názvu modelu.
Sálovky – pro lidi, kteří rádi hrají pod střechou
Když se zmiňujeme o typech fotbalových bot, rozhodně nemůžeme zapomenout na sálovky. Nejsou to kopačky, ale můžete v nich hrát futsal, s tím rozdílem, že se hraje v hale. Jsou vybavené hladkou, gumovou nebo kaučukovou podrážkou, která umožňuje botám se lépe držet parket a také rychleji měnit směr běhu. Nedoporučujeme v nich hrát na přírodní trávě nebo umělé trávě. Tyto povrchy potřebují právě o hodně lepší přilnavost, kterou zajišťují lisovky nebo kolíky. Sálovky mají speciální podrážku a jsou označovány písmeny IN (z ang. „indoor”).
Když už znáte typy fotbalových kopaček, úspěšně si je můžete vybrat podle preferovaného povrchu a tím si současně zajistit lepší efektivnost. Klíčová je také správná velikost obuvi. Pamatujte si, že během výběru je lepší si vzít větší velikost, aby tak chodidlo mělo více místa v botě. Tímto způsobem se tak vyhnete otlakům a bolestivým odřeninám. Tak hurá na to a vyberte si boty na fotbal.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.