Za co vděčíme světové módě Paříže?

2 min.
V tomto článku:

Milán, Londýn, New York, ale především… Paříž! Toto největší francouzské město považují mnozí za světové hlavní město módy a kolébku tohoto průmyslu. Čím to je, že toto město, ležící na řece Sieně, neustále udává módní trendy a pařížský styl je dlouhodobě neoddělitelnou součástí módního světa?

Město milovníků kultury, zamilovaných, ale především – město módy. Proč vděčíme Paříži za tento přívlastek?

Začátky formování světových trendů obyvateli Paříže sahají až do 17. století, do období panování Ludvíka XIV. známého i pod jménem Král Slunce, autora slov „Stát jsem já” („L’Etat c’est moi”), který se s oblibou obklopoval přepychem a luxusem – stačí, když se podíváme na jeho versailleský palác. Dbal však nejen na výzdobu interiéru, ale i o vlastní vzhled. Své oblečení si vybíral tak, aby ukrývalo nedostatky jeho postavy a když se mu začaly tvořit plešky, vybral si masivní paruky s kudrlinkami. Za nedlouho tento zvyk převzali i francouzští aristokraté, kterým také začalo záležet na dobrém vzhledu.

View this post on Instagram

Don't I just look great in royal blue? As a matter of fact, the color was named on my behalf! I am a King AND a great patron of the arts. #bhshistory2016

A post shared by King Louis XIV ????? (@the.sun.king) on

Nižší společenské vrstvy získaly lepší přístup k módě v 70. letech 17. století, když spatřily světlo světa první časopisy s touto tématikou. Právě tehdy širší veřejnost poznala pojem sezónního oblečení a měnící se styly. O chvíli později, začátkem 18. století začaly v ulicích Paříže růst butiky a profesionální krejčovství, jako houby po dešti.

Móda byla takovou důležitou součastí dvorního života Habsburgovců, že zakrátko se do řádu Marie Antoinetty přidala i… ministryně módy. Tuto funkci plnila Rose Bertin, která v roce 1770 otevřela v Paříži oblíbený butik Le Grand Mogol. Právě ona byla zodpovědná za oblékání nejdůležitějšího páru Francie a tehdejších elit. Byly to začátky haute couture (dosl. „vysoké krejčovství”) – šití luxusního oblečení na míru a podle přání klienta. Byly opakem prêt-à-porter („připraveno k nošení”), teda oblečení vyrobené sériově, které bylo dostupné v obchodech.

View this post on Instagram

Family portrait by Elisabeth Vigee-Lebrun, 1787. In a time when my way of life was contested, I wanted to show my image as a mother, surrounded by my children: Marie-Therese, Louis-Charles and Louis-Joseph. The crib is left empty as a tribute to Sophie who died at early age. . . . . . . . #marieantoinette #histoire #history #chateaudeversailles #versailles #france #bourbon #habsbourg #habsburg #vienna #monarchy #king #queen #secretsdhistoire #louisxvi #louisxiv #trianon #fontainebleau #paris #parisguide #parisphoto #schonbrunn #chateau #palace #royal #royalty #topfrancephoto #monuments #topparisphoto #royalwedding

A post shared by Marie-Antoinette (@marieantoinetteofficiel) on

Po francouzské revoluci nebyla největší potenciální klientelou módního průmyslu aristokracie a buržoazie. Tento business ovládl v městě nad Seinou… Angličan. Charles Frederick Worth, který přišel do Paříže v 19. století, vyvolal ve světě módy skutečnou revoluci. To právě jemu vděčíme za zavedení celých kolekcí oblečení a módních přehlídek s účastí modelek. Jako první vůbec dbal o prezentaci a jednotný vzhled značky.

Víte, že…?

Právě Charles Frederick Worth přišel s nápadem náčrtu projektu ještě před samotnou tvorbou často drahého vzorku.

Díky těmto zásluhám byl považovaný za prvního módního návrháře – a ne krejčího. Mnozí módní znalci ho označují za „otce haute couture”.

20. století přineslo skutečný rozmach módního businessu. Ženy byly konečně „osvobozené” od těsných korzetů a těžkých šatů, které byly nahrazené pohodlnými a praktickými kousky oblečení. Největší zásluhu na tom měla Coco Chanel. Pařížská módní návrhářka otevřela v roce 1919 první dům módy, ve kterém představila svůj nadčasový, až dodnes oblíbený styl. Malá černá, dámské kalhoty, tvídové saka, malé prošívané kabelky a bižuterie – to jsou jen některé z trendů, za které vděčíme této slavné Francouzce. Právě ona proslavila béžové lodičky na nízkém podpatku s černými špičkami, které opticky zeštíhlují chodidlo.

View this post on Instagram

Look 22/70 — Fall-Winter 2019/20 #CHANELHauteCouture. #CHANEL #Massaro @massaro_paris @izzynjones Ecru, black and golden lamé wool houndstooth tweed short jacket and sleeveless dress.

A post shared by CHANEL (@chanelofficial) on

Po 2. světové válce se Paříž znovu ocitla v centru zájmu módního světa – to všechno díky kolekci „New Look” Christiana Diora, která se objevila v roce 1947. Klienti, zvyklí na skromné, střídmé materiály oblečení byli v šoku, když viděli Diorem navržené dlouhé, rozšířené sukně, šaty a střihy zdůrazňující ženské tvary. Znak, podle kterého můžete poznat jeho oblečení, je zvýrazněný dekolt a pas, který na začátku ve společnosti vyvolával značný rozruch. Dodnes jsou jeho návrhy ztělesněním ženského stylu, kterého neoddělitelnou součástí jsou lodičky. Právě Dioru vděčíme za formu těchto bot, jak je známe dnes.

View this post on Instagram

Extraordinary levels of #DiorSavoirFaire⁠ were incorporated into this evening ensemble created by the House's petites mains for the Autumn-Winter 2019-2020 #DiorCouture collection by #MariaGraziaChiuri. Take a closer look at the gown here!⁠ ⁠

A post shared by Dior Official (@dior) on

V dnešní době, kdy je móda dostupná snad pro každého a kdy se další města ucházejí o titul světového hlavního města módy, má Paříž významný vliv na formování aktuálních trendů. Největší světové módní domy – i když zakladateli nejsou Francouzi – dbají na to, aby se v tomto městě pravidelně objevovaly jejich značky na oblíbeném Paris Fashion Week, který přitahuje milovníky módy z celého světa. Pokud se chcete podívat na inspirace přímo z francouzských módních přehlídek, nepřehlédněte další článek na našem blogu, ve kterém se seznámíte s botami v pařížském stylu.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
merrell, karl lagerfeld, nike air force dámské, guess, peněženka, adidas Terrex, salomon, boty salomon

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít