Značka Reebok je skutečný veterán, pokud jde o výrobce sportovního oblečení. Na trhu působí už od roku 1890! Od této doby se mnoho změnilo. Od názvu a loga, až po právní formu (teď značka patří pod adidas). Objevte 5 zajímavých faktů o této značce, pocházející z Velké Británie.

Věděli jste, že sportovci běhající v botách Reebok, byli inspirací pro vznik oscarového filmu?

1. Firma Reebok jako první přinesla na trh boty se špunty

Příběh značky Reebok sahá do období konce 19. století. Tehdy britský běžec Joseph William Foster založil rodinnou firmu J. W. Foster and Sons Limited, která se měla specializovat především na výrobu sportovní obuvi. Proslavila se tím, že jako první použila během výroby bot špunty, zabezpečující lepší přilnavost k podloží. Nedlouho na to se používaly i při výrobě kopaček. Pokud chcete vědět víc o tom, jak vybrat běžeckou obuv, přečtěte si náš další článek na blogu.

2. Tenisky pro olympioniky

J. W. Foster and Sons Limited si velmi rychle získalo renomé mezi sportovci, dokonce těmi profesionálními. A to až do takové míry, že dva britští běžci – Eric Liddell a Harold Abrahams – v těchto botách, hráli na olympiádě v Paříži v roce 1924. Oba porazili svou konkurenci a Liddell získal zlatou medaili v běhu na 400 metrů (překonal zároveň světový rekord) a Abrahams triumfoval v sprintu na 100 metrů.

Přípravy sportovců na olympijské hry byly hlavním námětem filmu „Ohnivé vozy” z roku 1981. Snímek získal čtyři Oscary včetně ocenění za nejlepší film.

3. Název „Reebok” pochází od… antilopy

No dobře, ale kdy se Reebok stal skutečně Reebokem? V roce 1958 vnuci Fostera – Jeffrey a Joseph – založili firmu a dceřinou společnost J. W. Foster and Sons Limited a Merkury Sports. Nedlouho na to oba podniky spojily síly pod jedním názvem Reebok, který známe dodnes. Co to ve skutečnosti znamená? Toto pojmenování je odvozené od názvu druhu africké antilopy v africkém jazyce, tzv. “rhebok”.

Víte, že…?

Název Reebok se vybral ze slovníku, který Joseph Foster vyhrál jako dítě v závodech.

4. Komplikovaný příběh loga Reebok

Grafický znak Reebok se od začátku vzniku firmy do roku 2014 měnil až … 11 krát. Začínal jako nápis představující název firmy, při kterém se nacházela vlajka Spojeného království. Jen těžko by se našlo lepší řešení zdůrazňující původ značky.

10927

Foto: K I L I A N, Unsplash

V roce 1986 bylo logo nahrazené třemi navzájem prolínajícími se křivkami (dvěmi tmavě modrými a jednou červenou), nad kterými svítil nápis „Reebok”. Po deseti letech se spustila vlna experimentů: změnila se barva loga, zmizel nápis, změnilo se písmo. Až v roce 2014 uvidělo světlo světa logo, které známe dodnes: minimalistický nápis „Reebok”, vedle kterého je trojúhelník.

5. Právě značce Reebok vděčíme za první sportovní boty pro ženy

Dnes už snad nenajdeme žádnou ženu, která by v šatníku neměla aspoň jeden pár sportovních bot. Ne každý však ví, že právě značka Reebok jako první přinesla na trh boty, určené právě pro ženy. Boty Reebok Freestyle, protože o nich je řeč, viděly světlo světa v roce 1982. Rozhodnutí vyrobit sportovní obuv určenou pouze pro ženy bylo trefou do černého – zástupci firmy využili vlnu popularity aerobiku, který ovládl módu 80. let.

Máte už ve své sbírce tenisky Reebok? Jejich široký výběr najdete na stránce eobuv.cz.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.