Vše začalo v roce 1966, kdy bratři James a Paul Van Dorenovi spolu s dalšími dvěma společníky vytvořili základ dnešní světoznámé značky tenisek – Vans. Zpočátku se značka zaměřovala na výrobu gumy, která je inspirovala k tvorbě bot na odolné podrážce z tohoto materiálu. Právě tak se začal příběh bot Vans Authentic, o kterých se dočtete více v tomto článku.

Přečtěte si náš článek a objevte příběh tenisek vytvořených se skutečnou vervou, které nejdříve ovládly svět skateboardistů a poté získaly miliony příznivců po celém světě.

Začátky značky, tedy 704 East Broadway a model #44

Přesně 16. března 1966 v Anaheimu ve slunné Kalifornii – tedy ve městě amerických surfařů a skateboardistů – bratři Van Doren otevřeli nevelký obchod s názvem ,, Van Doren Rubber Company “. V obchodě se nacházely sotva 3 modely bot a hned v první den se prodalo 12 párů. Boty autorského projektu měly gumovou podrážku (jejíž výrobou se značka specializovala). Zajímavostí je, že boty se vyráběly ručně – ti, kteří ráno navštívili manufakturu a objednali si daný model, si mohli odpoledne přijít vyzvednout své nové boty.

Víte, že…?

Světem se šíří legenda, že bratři Van Doren neměli z čeho klientům vydávat, proto je prosili, aby se pro zbytek vrátili následující den. Zdá se, že kvůli vansům se to oplácelo!

Zanedlouho na to vytvořili bratři Paul a Jim Van Dorenovi svůj první kultovní model – Vans # 44 Deck Shoe, který je dnes známý pod názvem Vans Authentic.

Oblíbené boty amerických skateboardistů

Ačkoli je to překvapivé, Paul Van Doren neplánoval vytvořit boty ideální pro skateboardisty. Věřil však, že kvalitní obuv v přiměřené ceně je trefou do černého. Bratři chtěli vytvořit boty na míru, jejichž hlavním cílem bylo konkurovat klasické, kožené obuvi a dopřát lidem více pohodlí při každodenním nošení. Klíčovým prvkem tohoto modelu byla od začátku masivní pryžová podrážka. Právě díky ní vznikly boty s dokonalou přilnavostí za dobrou cenu. V 70. letech ovládla kalifornské ulice jízda na skateboardu či BMX kolech a vzhledem k ideálním vlastnostem bot Vans Authentic se tento model rychle stal oblíbeným mezi vyznavači těchto sportů a životního stylu. Takovým způsobem tenisky Vans získávaly stále větší popularitu až se staly se ikonickým modelem.

Vans Authentic – charakteristické vlastnosti

Jak poznáte tyto populární boty? Jde o první model Vans vůbec, proto se vyznačují nejjednodušším střihem ze všech modelů této známé značky. Vans Authentic – jako všechny modely– mají hrubší gumovou podrážku a textilní nízký svršek s tkaničkami. Od Vans Era se odlišují chybějícím zpevněním na kotníku, co si lze všimnout podle chybějících dodatečných švů. Další charakteristický model – Vans Old Skool – se vyznačuje ,, jazzovým páskem “, symbolem značky Vans, na boční straně obuvi, který nenajdete na modelu Vans Authentic.

View this post on Instagram

Snapshot of the essentials. vans.com/classics

A post shared by vans (@vans) on

Více o příběhu jiného modelu – Vans Old Skool – se dočtete v dalším článku.

Autor

Ewelina Gajoch

Jsem milovnicí módy high fashion, ale pro své každodenní outfity se inspiruji pařížskými influencerkami a nadčasovým francouzským stylem. Zajímám se také o malbu, velmi se mi líbí obrazy Edwarda Hoppera. Dále mám ráda cestování a Harryho Pottera.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.