Nubuk je typ kůže, který na první pohled připomíná semiš. A podobně jako semiš, je jemný a vyžaduje speciální péči. Jak čistit nubuk tak, aby vydržel co nejdéle? Přečtěte si naše tipy a ošetřování bot z tohoto materiálu už pro vás nebude žádnou výzvou.

Nubuk je materiál zdánlivě náročný na údržbu a proto se mu mnozí vyhýbají. Zcela zbytečně – postačí, když si osvojíte pár návyků, díky kterým vám budou boty z nubuku dělat radost i několik sezón!

Jak ošetřovat obuv z nubuku? Základní pravidla

Než přejdeme k samotnému čištění bot z nubuku, je dobré prozkoumat tento materiálu blíže. Čím se liší semiš od nubuku? Tyto dva typy kůže se občas nesprávně zaměňují, protože vizuálně jsou velmi podobné. Rozdíl spočívá ve způsobu provedení. Vrchní vrstva nubuku (líc) je jemně broušená a jeho vlákna jsou kratší a měkčí než je tomu v případě semišové kůže. Proto jde o neobyčejně jemný materiál. Jak správně pečovat o boty z nubuku? Ideální je začít ještě před prvním použitím.

Je to kůže mimořádně citlivá na působení vlhkosti, proto je důležité před každým použitím bot vrchní vrstvu zajistit ochranným, voděodolným filmem. Jak impregnovat boty z nubuku? Použijte impregnační přípravky ve formě spreje, nejlépe na drsné kůže. Tyto přípravky ochrání boty před vlivy proměnlivého počasí a zabrání tak změně jejich vzhledu. Postačí nubuk nastříkat ze vzdálenosti přibližně 20 centimetrů a nechat důkladně vyschnout. Pro takto impregnované boty není vlhkost překážkou!

Jak vyčistit boty z nubuku, aby se nepoškodily?

Pro udržení bot z nubuku v dobré formě je klíčové jeho časté, systematické čištění. Po každém použití bot je důležité vzít kartáč a odstraňovat průběžně i nepatrné nečistoty.

Pamatujete si ještě, že nubuk nemá rád vlhkost? Toto pravidlo se týká i čištění, proto to dělejte vždy nasucho, nejlépe speciálními kartáčky a houbičkami určenými pro údržbu nubuku a semiše. Tímto způsobem odstraníte prach a nečistoty a vyhladíte vlákna, která se během používání mohou ukládat do neestetických linií.

Upozornění!

Pokud vaše nubukové boty promokly, nechte je důkladně vyschnout a až pak se pusťte do kartáčování. Vlhkost dobře pohlcují zmuchlané noviny vložené do vnitřku boty. Nikdy nubukovou obuv nesušte pod radiátorem nebo na slunci!

Jak čistit boty z nubuku? Větší nečistoty odstraníte pomocí gumy na semiš a nubuk. Postačí ní jednoduše setřít skvrnu. Nejdůležitější je jednat rychle – pokud skvrna na botě zaschne, její odstraňování bude náročnější. Ideální je obuv ošetřovat speciálními čistícími prostředky určenými na nubuk a semiš, které navíc oživí barvy a dopomohou k lepší elasticitě a měkkosti materiálu.

Jak vyčistit obuv z nubuku – domácí metody

Přišli jste domů po dni stráveném v obuvi z nubuku a vidíte na botech stopy nečistot? Bohužel zapomněli jste si pořídit vhodné přípravky na čištění tohoto materiálu? Nezoufejte – využijte jednu z domácích metod čištění nubuku! Poslouží vám na to předměty, které najdete v kuchyni nebo v koupelně.

Čím čistit nubuk? Pokud jste si ještě nestihli koupit speciální kartáček na tento typ kůže, k odstranění suchých nečistot a prachu použijte zubní kartáček s měkkými štětinami. Ujistěte se ale, zda na něm nezůstaly zbytky zubní pasty. Namísto gumy na nubuk použijte klasickou školní gumu, která dokáže stejně účinně odstranit nečistoty nahromaděné na povrchu materiálu během dne. Nezapomínejte však na to, že musí být čistá.

6563

Ošetřování nubuku není žádná věda

Nemáte doma školáka, od kterého byste si mohli půjčit gumu? Dobře ji nahradí i kůrka suchého chleba. Postačí skvrny potírat její světlou stranou. Na mastné skvrny použijte dětský zásyp (jen ho nasypte, nevtírejte!) a nechte několik hodin působit. Následně prášek odstraňte a boty vyčistěte měkkým kartáčem. Dalším způsobem na mastné fleky je roztok vody s octem. Obě tekutiny smíchejte ve stejném poměru, navlhčete nimi měkký hadřík a přitlačte ke skvrně (pozor – nevtítejte na kůži). Následně obuv přetřete hadříkem namočeným v čisté vodě a nechte vyschnout.

Objevily se na vašich zimních botách z nubuku skvrny od posypové soli? Zbavíte se jich pomocí papírových kapesníků namočených ve vodě. Postačí, když je na několik sekund přiložíte na znečištěný povrch. Pokud to nepomůže, použijte trochu saponátu na mytí nádobí – optimální množství jsou čtyři kapky detergentu na litr vody.

Každodenní ošetřování bot z nubuku je možná časově náročnější, ale je to nezbytná investice, pokud chcete aby vám boty vydržely několik sezón. Nebojte se proto tohoto materiálu – jeho elegantní vzhled a hedvábná struktura si jistě získá vaše srdce!

Upozornění!

Výše popsané rady vždy předem kontrolujeme na vlastní obuvi. Může se ale stát, že tyto rady ne vždy budou úspěšné, což může mít za následek poškození obuvi. Nezapomeňte, že rady a tipy popsané v tomto článku používáte na vlastní nebezpečí a výše uvedený text nemůže být základem pro případnou stížnost a reklamaci.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít