V tomto článku:
Jaké boty pro dítě: s měkkou, nebo tvrdou podrážkou?
Proč je podrážka u dětské obuvi tak důležitá? Jak ovlivňuje chůzi a vývoj malých nohou? Na tyto a další otázky týkající se obuvi odpovídá odbornice – fyzioterapeutka Ewa Kowalczyk. Tentokrát se zaměříme na otázku, jaká obuv je pro dítě nejlepší: s měkkou, nebo tvrdou podrážkou? To se opravdu vyplatí vědět!
Chodidla dítěte rostou spolu s ním. Pro jejich správný vývoj je však nezbytná správná obuv. Přečtěte si, jakou by měly mít podrážku: měkkou, nebo tvrdou!
Jaké boty pro dítě: s měkkou, nebo tvrdou podrážkou?
Nákup dokonalé obuvi pro batole se často stává výzvou. Víme, že by měla podporovat přirozenou činnost nohou, ale co to vlastně znamená?
„Dětská obuv by měla mít měkkou podrážku. Ta je velmi důležitá pro udržení pohyblivosti chodidla a posílení hlubokých svalů. Kromě toho je v chodidle velmi velké množství nervových zakončení. Tuhá a/nebo velmi tlustá podrážka omezuje přizpůsobení se postavení chodidla a celého těla k zemi, což dítěti ztěžuje nácvik rovnováhy.”
Jak vysvětluje fyzioterapeutka Ewa Kowalczyk, měkká podrážka podporuje správnou činnost dětských chodidel. Je třeba si uvědomit, že batolata (zejména ta, která se teprve učí chodit) ohýbají chodidla různými směry, stáčejí je nebo je vytáčejí do stran. Abyste dítěti poskytli co největší volnost pohybu, dejte mu ideálně boty s ohebnou podrážkou.
Čtěte také >>> Jaké boty vybrat pro dítě na tělesnou výchovu? Fyzioterapeutka napovídá!
Pro jistotu zkuste botičku srolovat v ruce a zkontrolujte její „ohebnost”. Čím tenčí a poddajnější je podrážka, tím lépe batole cítí zem a lépe drží rovnováhu. To je důležité zejména tehdy, když dítě tráví v botě většinu dne, například ve školce. Je dobré, aby se podrážka ohýbala v jedné třetině své délky (od strany prstů) a stáčela se do „osmičky”.
Měkká a tvrdá podrážka v dětské obuvi – pravda a mýty
Není to tak dávno, co ještě panoval názor, že dobré boty pro batolata by měly mít tvrdou podrážku a tuhý podpatek. To mělo chránit chodidla před možným zraněním. S rozvojem dětské profylaxe se tato teorie stala zastaralou. Optimální obuv pro batole by měla být na noze téměř neznatelná, tj. s měkkou a pružnou, ale zároveň pevnou podrážkou.
Poznámka pro rodiče
Kdykoli je k tomu příležitost, nechte dítě pohybovat se naboso. Jak dokazují pediatři – má to vliv jak na vývoj svalů a vazů, tak na mozek, který dostává více podnětů.
Jakým dětským botám se raději vyhnout?
Už víme, jak důležitá je konstrukce dětské boty. Fyzioterapeutka Ewa Kowalczyk doporučuje, na co bychom si měli dát pozor:
„Podle současných poznatků by dětská obuv měla umožňovat svobodný pohyb, proto bych doporučovala vyhnout se tuhým botám s výrazně tvarovanými stélkami a silnými podrážkami. Vyhýbáme se také obuvi z druhé ruky a obuvi ve špatné velikosti (příliš velká/příliš malá). Obuv z druhé ruky/příliš malá může způsobit deformaci chodidla, zatímco příliš velká obuv může narušit vzorec chůze dítěte.”
Pamatujte, že zdravé chodidlo je základem pro správný vývoj vašeho dítěte. Podívejte se na dětskou obuv s měkkou podrážkou v nabídce internetového obchodu eobuv.cz. Doporučuji zaměřit se zejména na značky: Geox, Biomecanics, Primigi, Bibi, Superfit nebo Froddo.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.