Kopačky pro děti – jaké zvolit?

2 min.

Máte doma malého fotbalového fanouška, který dodatečně také rád hraje? Pokud ano, ujistěte se, že v jeho šatníku se nachází dobré sportovní boty. Pamatujte si ovšem, že to má být dobře zvolená fotbalová obuv pro děti, která nejen poskytuje pohodlí při pohybu po hřišti, ale především snižuje riziko zranění.

Zjistěte na co si dát pozor při výběru bot, aby si Vaše dítě mohlo bezpečně užívat hru a dávat góly za svůj tým.

Druhy kopaček pro děti

Až do relativně nedávné doby byly fotbalové boty jednoduše rozděleny na kolíky a sálovky. Dnes je tato klasifikace rozvinutá a zohledňuje veškeré podmínky, které mohou nastat na hřišti. Dětské fotbalové boty se tedy dělí na:

  1. lisovky – pro hraní na přírodním a suchém povrchu;
  1. kolíky – pro hraní na přírodním, ale mokrém trávníku;
  1. turfy – pro hraní na umělých površích;
  1. sálovky – pro hru na parketách.

Lisovky, kolíky, turfy a sálovky – čím se liší?

Lisovky mají plastové nebo gumové zátky uspořádané v bodech, které zajišťují přilnavost k podlaze, adekvátní dynamiku, schopnost rychle měnit směry a zároveň celkový komfort hry. Lisovky se vybírají podle pozice hráče. Pro útočníky budou vhodnější boty s více kulatými cvočky, což zajišťuje agilitu a manévrovatelnost. Pro obránce budou lepší příčné kolíky, což zajišťuje lepší udržení hráče na hřišti.

Pro trénink nebo zápasy na měkkém, mokrém nebo promočeném trávníku budou užitečné kolíky, které jsou rovněž označené písmeny SG (soft ground, měkký povrch). Tyto boty jsou vybaveny delšími zarážkami, často s kovovými špičkami, pro ještě lepší přilnavost a stabilitu.

Turfy se vyznačují velkým počtem drobných cvočků, které jsou hustě rozložené po celém povrchu podrážky, což umožňuje rovnoměrné rozložení hmotnosti těla po celém chodidle. Turfy poskytují hráčům optimální přilnavost a manévrovatelnost. Modely vybavené komponenty z pěny EVA – zajišťují dodatečně lepší odpružení.

Tip experta

Hra v lisovkách na umělých površích nebo naopak v turfech na měkkém trávníku je bohužel docela běžnou chybou. Nezapomeňte, že to nejen způsobuje nepohodlí, ale může rovněž vést k nadměrnému namáhání svalů a kloubů, následně dokonce ke zranění.

Sálovky musí být zase v šatníku každého fotbalisty hrajícího v hale, ať už v zimě nebo pro zpestření tréninku. Sálové kopačky mají rovnou podrážku, nejčastěji vyrobenou z nemazací pryže. Je důležité, aby se vyznačovaly dobrou přilnavostí a bylo by lepší kdyby navíc byly vybavené vysoce kvalitní vložkou a vnější tlumící pěnou. To pomůže zajistit svalům a kloubům optimální pohodlí a také nejvyšší ochranu vůči úrazům, které bohužel je možno snadno si způsobit na tvrdé podlaze.

12645

Jakou zvolit velikost kopaček?

Aby dětské fotbalové boty plnily svou roli, musí být správně zvolené co se týče velikosti. Fotbalové boty by zpravidla měly těsně přiléhat a to s ohledem na to, že stélka má tendenci „sedět“ , ale svršek, pokud je z kůže, při používání má tendenci se roztahovat.

Tento přístup však funguje pro profesionály nebo zkušené hráče a pro děti fungovat nemusí. Takto dokonale sedící boty se dítěti mohou zdát příliš těsné, což je rychle odradí od obouvání a tím i tréninku. To samozřejmě neznamená, že byste si měli boty kupovat „dopředu“. Příliš velké kopačky jsou nepohodlné, nepřirozeně padnou na nohy, deformují se a rychleji se ničí. Jak tedy najít kompromis? Optimálním řešením budou boty o 0,5 cm delší – obuv nebude příliš těsná ani příliš volná.

Fotbal patří mezi nejoblíbenější sporty na světě. Není divu, že prvními idoly mnoha dětí jsou hráči, které znají z trávníku a často za každou cenu je chtějí napodobovat a následovat. Pokud tedy i Vaše dítě to táhne na hřiště, dejte mu dobré kopačky vhodné pro děti a … a ze všech sil je povzbuzujte!

Viz. také další dětská sportovní obuv na eobuv.cz.

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Kabelky Tommy Hilfiger, Dámské bílé sneakersy, Dámská obuv Salomon, Dámská obuv Tommy Hilfiger, Dámská obuv Skechers, Peněženky Tommy Hilfiger, Černé dámské polokozačky, Dámská obuv Crocs