Běhání vypadá jako nejjednodušší sport na světě – běhat může prakticky každý a jediné, co k tomu potřebujete jsou správné boty. Jak vybrat správný model pro maximální efektivitu a radost z pohybu? Vše se dozvíte v našem článku.

Jak vybrat vhodnou běžeckou obuv? Na tuto otázku existuje více odpovědí. Vše záleží od typu chodidla a typu terénu, po kterém budete běhat.

Jak zvolit správnou velikost běžecké obuvi?

Boty musí perfektně padnout tak, že v nich budete cítit pohodlí. Při výběru pamatujte na to, že by měly být o něco větší než Vaše obvyklá velikost. K délce chodidla připočtěte 0,5 až 1 cm a podle toho určete výslednou velikost. Pamatujte, že chodidlo má v botě pevně držet, boty nemohou být velké na délku ani na šířku. Jde jen o malý prostor mezi špičkou palce a hranou boty, aby při běhu nedocházelo k odřeninám.

Jak určit typ chodila?

Jde o určení chodidla podle typu došlapu při běhu. Jak poznat o jaký typ se jedná?

Pokud během došlapu kotník směřuje směrem ven a váha těla se přenáší na vnější část klenby – jde o supinaci. Obvykle je spojena také s vysokým nártem. Tento typ chodidla může při běhu podlehnout zraněním kloubů, proto nejvhodnější je pořízení obuvi, která bude zajišťovat potřebnou stabilitu paty a oporu vnější části chodidla, a také bude tlumit otřesy během pohybu.

Při došlapu se kotník prohýbá směrem dovnitř, to znamená, že se jedná o pronaci. Tento typ chodidla je spojován také s nízkým nártem nebo plochou příčnou klenbou. Majitele tohoto typu chodidel jsou také častěji vystaveni zraněním kolene, kyčle nebo páteře. Vybírejte proto boty s výztuží uvnitř boty, které zajistí potřebnou stabilitu a kompenzují došlap chodidla.

Chodidlo běžce se při dopadu rovnoměrně rozloží – jde o neutrální chodidlo. Jde o přirozený pohyb, který minimalizuje riziko zranění. Majitelé toto typu chodidel mohou běhat v obuvi určené pro supinátory nebo takové z hrubší dobře zpevněnou podrážkou, která zajistí tlumení nárazů.

Tolik teorie – jak tedy určit svůj typ chodidla? Stačí, že si prohlédnete své starší boty. Ty části, které jsou nejvíce uvnitř opotřebené a prochozené, vypovídají o Vašem typu chodidla. Supinátora poznáte podle větších stop opotřebení na vnějším okraji stélky. Pronátor bude mít více sedřenou vnitřní část stélky. Neutrální chodidlo se projeví viditelným otiskem paty a středu chodidla.

Jak vybrat běžeckou obuv podle typu terénu?

Velikost je vybrána a typ chodidla také znáte. Na řadu přichází otázka na jakém povrchu budete běhat? Pánská běžecká obuv určená pro použití na městských plochách jako je asfalt a jiných tvrdých podložích, by měla mít měkčí podrážku z kvalitních materiálů, které zajistí elasticitu a dokonalé tlumení nárazů. Vyznačují se hrubší, tvarovanou podrážkou v místě paty, která se pozvolně ztenčuje.

Rada experta

Pokud máte tu možnost neběhejte na asfaltu, ale vybírejte trasy s přírodním povrchem – např. park, lesní stezky apod. Pohyb po měkčím podloží je šetrnější pro klouby.

Pokud se chystáte běhat po více nepřístupném terénu, v lesích nebo na štěrkových cestách zvolte běžecké terénní boty tzv. cross. Je to obuv se speciálně tvarovanou podrážkou s hlubším a výrazným vzorkem, která zvětší přilnavost na nerovném povrchu a zajistí stabilitu v různorodém terénu.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít