Pomáhá shodit nadbytečné kilogramy, zlepšuje náladu a prospívá mozkovým funkcím a krevnímu oběhu. Běh to je sport, který můžete provozovat všude, nehledě na počasí a věk – samozřejmě s přihlédnutím k Vašim predispozicím. Pokud se chystáte začít s běháním, přečtěte si naše rady, jak vybrat vhodnou běžeckou obuv.

Jak se vyznat v obrovském množství různých modelů? Čemu při výběru běžeckých bot věnovat pozornost? Přinášíme několik rad, díky nimž budete vědět jak vybrat ty správné.

Jak poznat kvalitní běžeckou obuv?

Především by Vám boty měly perfektně sedět. Velmi důležitý je pohyb a dopad chodidla při kontaktu s povrchem. Správná obuv by měla být vybrána podle typu Vašeho chodidla, čímž zajistí nejen pohodlí, ale také nezbytnou ochranu během pohybu.

Typy chodidel se podle toho dělí na 3 skupiny.

  • První z nich je neutrální – to znamená, že pata při běhu dopadá na střed, nebo jen mírně na vnitřní či vnější stranu. Tíha těla je při pohybu rovnoměrně rozložená po celém chodidlu.
  • Dalším typem je pronace. U tohoto typu se chodidlo během došlapu při běhu vychýlí směrem dovnitř. U tohoto typu chodidla se může vyskytnout také nízký nárt nebo plochá klenba. Běžecká obuv u pronace by měla stabilizovat chodidlo směrem zevnitř, tak aby poskytla dostatečnou oporu přetěžované vnitřní straně nohou. Špatně zvolená obuv by mohla při dlouhodobém používání způsobit bolest páteře a bederních či kolenních kloubů.
  • Třetí typ to je supinace –typ došlapu, při kterém běžec chodidlo vychyluje směrem ven a tíha těla spadá na vnější okraj chodidla. K tomuto typu chodidla se často přidává vysoká klenba nebo držení nohou do tvaru O. Běžecká obuv pro supinaci by měla velmi dobře tlumit nárazy a být vyztužená na vnější straně podrážky.

Jaký typ chodidla vlastníte zjistíte jednoduše tím, že se podíváte dovnitř Vašich nejčastěji nošených bot. Vše poznáte podle nejvíce opotřebených míst. Pokud je to vnitřní část stélky jedná se o pronaci, opotřebená vnější část znamená supinaci. Neutrální chodidlo lze poznat podle opotřebených stop na vnitřku paty a ve středu klenby.

Dámská běžecká obuv – jaký model zvolit?

Nejdůležitější je, abyste se v botech cítila pohodlně a perfektně Vám seděly, protože to Vám zaručí radost z pohybu. Dámskou běžeckou obuv najdete v mnoha barevných variantách, takže výběr je jen na Vás. Obuv která se Vám bude líbit na první pohled, Vás bude také motivovat k pravidelnému běhání.

Nyní přejděme k tomu, jak vybrat správnou velikost.

6369

Líbí se Vám boty z fotografie? Prohlédněte si podobný model Astroride Walk CN0852

Běžecká obuv by měla být o něco větší nežli boty, které nosíte běžně. Pokud Vaše lodičky mají číslo 39, běžecké boty by měly být o číslo větší, v tomto případě 40. Pamatujte také, že číslování u různých značek se může lišit, proto vždy zkontrolujte velikostní tabulku výrobce.

K délce Vašeho chodidla připočtěte 0,5 až 1 cm. V botech byste měla cítit jen trochu místa před palcem, rozhodně by bota neměla být příliš velká nebo široká.

Víte, že…?

Dámské běžecké boty jsou zpravidla užší než pánské varianty, proto stejný model ve stejném čísle ale v dámské variantě se bude od pánské lišit šířkou.

Výběr obuvi podle typu povrchu

Běhat lze všude. Jistě, ale jsou k tomu zapotřebí různé druhy běžeckých bot pro různý povrch. Pro tvrdé povrchy typu asfalt vybírejte boty měkčí s vyšší elasticitou podrážky, která bude dobře tlumit nárazy.

Pro terény v přírodě jako jsou travnaté plochy nebo štěrkové či písčité povrchy vybírejte obuv s tvrdší podrážkou, která zajistí dobrou přilnavost a stabilitu na nerovném povrchu.

Jak vidíte výběr kvalitní běžecké obuvi nemůže být ledajaký. Během nákupu je třeba vzít v potaz mnoho faktorů. Pokud již víte jaký typ chodidla máte a na jakých místech budete běhat, stačí už jen vybrat vhodné boty ve Vaší oblíbené barvě. V online obchodě eobuv najdete pestrý výběr různých modelů dámské běžecké obuvi. Vyberte si model přesně podle Vás!

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít