Co je to šířka bot a jak ji změřit?

Tvrzení, že nejlepší boty jsou takové, které dobře sedí na noze, není ničím překvapivé. A i když většina z nás dbá na to, aby byla délka bot ideálně přizpůsobena chodidlu, málokdo ví, že existuje i jiný, neméně důležitý parameter, který třeba také vzít v úvah – jde o šířku bot.

V článku Vám přiblížíme právě tento ukazatel a poradíme Vám, jak změřit šířku bot.

Každé chodidlo je jiné. Představme si, že dvě osoby – jedna s nadváhou a druhá štíhlé postavy – mají stejnou velikost bot, např. 39. Je jasné, že ten stejný model bot nebude vhodný pro obě. Nemluvíme tady o osobách s plochými nohami, haluxy nebo chodidlem, které má tendenci otékat. Výrobci to dobře vědí a proto najdeme v nabídce některých značek různé šířky obuvi, které jsou přizpůsobené potřebám osob s úzkými nebo širokými chodidly.

Šířka bot se skládá z několika parametrů: obvod v přednoží (tedy za prsty), obvod nártu, šířka přednoží a šířka paty. Nejde proto jen o jeden rozměr, jako je to v případě délky chodidla. Šířka se vyjadřuje pomocí písmen.

A tu dochází k odlišnostem, protože – na rozdíl od velikosti vložky – škála šířky není jednoznačně stanovená a u jednotlivých výrobců se může lišit. Existuje však několik společných jmenovatelů, kterými se řídí většina značek a to ulehčuje nákup ideálního páru bot v případě osob se speciálními potřebami.

černé plátěnky
Photo by Edward Berthelot/Getty Images
Líbí se Vám černé plátěnky Converse? Tyto modely najdete na eobuv.cz

Podívejme se, jak vypadají označení šířky bot, kterými se řídí výrobci:

  1. šířka boty F – v případě většiny výrobců jde o obuv na úzkou nohu. Pokud máte problém s tím, že boty často odstávají nebo se vyzouvají, šířka F bude pro Vás nejlepším řešením;
  2. šířka boty G – jde o nejčastější šířku bot, kterou nosí většina osob. Šířka G je rezervována pro „standardní” chodidlo, které není ani široké, ani úzké. Dobře zvolená šířka boty je taková, která netlačí chodidlo po bocích ani v oblasti nártu a umožňuje noze dostatečnou svobodu pohybu (nemůžete mít v botě příliš velkou volnost a zároveň nemůže být úplně znehybněná). Pokud při koupi bot Vaši velikosti ve většině prodejen, nepociťujete diskomfort souvisící se šířkou bot, patříte k šťastlivcům, kterým bude vyhovovat šířka boty G – bude Vám teda sedět většina modelů dostupných na trhu. Třeba však vědět, že výrobci mohou používat různé označení – jako např. značka Clarks, která označuje standardní šířku písmenem D;
  3. šířka boty H – co znamená toto písmeno? Jde o boty pro široké chodidlo. Pokud máte obvykle problém si vybrat boty bez toho, aby Vás tlačily po bocích nebo v oblasti nártu, měli byste zvážit nákup modelů právě s tímto označením.

Víte, že…?

Na trhu jsou dostupné i boty s označením J, K a M, jde však většinou o tzv. terapeutickou obuv určenou pro osoby s ortopedickými problémy.

Karta některých modelů dostupných na eobuv.cz obsahuje informace o šířce boty. Hledejte jej v sekci „Informace o produktu“ (Velikost a přizpůsobení).

Tolik teorie, ale jak je to v praxi? Pokud každodenní pozorování není pro Vás dostatečně dobrou metodou na určení šířky chodidla, udělejte si vodní test, díky kterému zjistíte, jaká je výška Vašeho nártu. Tato část chodidla ve velké míře odpovídá za určení této velikosti.

Namočte své chodidlo do vody a otlačte ho na list papíru. Chodidlo se standardním nártem poznáte podle výrazného výklenku v střední části podrážky – jeho nejvzdálenější bod sahá do výšky druhého nebo třetího prstu na noze. Majitelé takového nártu mají obyčejnou šířku bot G. Pokud má tvar Vašeho chodidla otlačený na listě papíru trochu menší výklenek, než v standardním případě, Váš nárt je vysoký. Je to charakteristický znak širokého chodidla a jeho majitelé mívají ne jednou problém při výběru vhodných bot, které by je netlačily v horní části. Plytší výklenek – tedy nízký nárt – může také signalizovat hrubé chodidlo a jestli s ním máte co dočinění, ve většině bot cítíte tlak v bočních částech.

Pozor!

Výklenek chodidla si můžete rovněž změřit pomocí vlastního skeneru eobuv.cz – esize.me. Najdete jej v našich kamenných prodejnách.

V případě takových bot sehrává nejdůležitější úlohu materiál. Pokud máte široké chodidlo, snažte se vybírat boty z přírodní kůže, které jsou elastičtější než ty z umělých materiálů nebo ekologické kůže. Více informací o tom, jak vybrat boty na široké chodidlo, najdete v dalším článku na našem blogu.

Photo by Edward Berthelot/Getty Images

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!