Normcore, to není nic jiného než móda na bytí… ne módním. Trend, který je založen na oblékání se způsobem obyčejným a nekomplikovaným. Pravidlo je jednoduché – čím méně se snažíte, tím lépe vypadáte. Co víc, normals obvykle nemají zdání, že jejich styl oblékání má svou definici. Zaujali jsme Vás? Čtěte dále!

Potřebujeme módu abychom byli šťastní? Někteří lidé si myslí, že je jednodušší žít bez ní. A díky tady tomu paradoxu se zrodil nový trend na bytí mimo trendy!

Normcore – co to je?

Termín normcore vznikl ze spojení dvou výrazů – „normal” + „hardcore”, čili v doslovném překladu „extrémně normální”. Co je zajímavé, ikonami této popsané módy se stal Steve Jobs a Mark Zuckerberg. Možná se Vám teď honí hlavou, že normcore styl je spíše… styl na informatika. V šatníku normalů není místo na věci, které přitahují pozornost jiných, jako je například logo značky. V tomto stylu spíše dominují věci univerzální a nadčasové oblečení no-name.

Víte, že…?

Samotný název „normcore” vymyslela skupina propagující trendy, K-Hole.

Mark Zuckerberg ve svém každodenním outfitu à la normcore:

Co nosí normals?

Pokud máme odpovědět na otázku z titulu – nic, co by mohlo upoutávat pozornost. Jak si někteří myslí, normcore je současný manifest autentičnosti, osobní anti-styl. V šatníku „průměrňáka” převládají džíny, mikiny na zip, roláky a trička. Základním pravidlem je především pohodlí! Proto normals často nosí oblečení typu oversize a sportovní boty. Jak jednoduše můžete sami odvodit, styl normcore je oblíbenější především mezi muži.

Pořád není jisté, jak se chybějící styl dostal na nejvyšší příčky stylu. A normals sami nevědí, že jsou na listě nejžhavějších trendů. Podle názoru odborníků módy, normcore navazuje na 90. léta v americkém provedení. Šatník „průměrňáků” vypadá, jako z oblíbeného seriálu „Beverly Hills, 90210”. Jedno je jisté, na otázku „mít” nebo „být”, normals odpovídají „být”.

Nebezpečně obyčejný. Obléká se pouze do triček a džín, používá slang vypůjčený od jiných subkultur, ale minimálně o tři roky později než se začal používat.

Definice normals z komiksu „Templar, Arizona” (2008)

Pro osoby, které mají rády styl normcore, jsou nákupy velmi výjimečnou činností, která slouží k doplnění chybějících kousků. Oblečení má být jednoduché, tónované a maximálně užitečné. Není důležitá značka, ale pohodlí. Ideální normals nemá problém s nákupem svetru v supermarketu, pokud splňuje jeho očekávání. Když o tom tak mluvíme, normcore je svým způsobem stav mysli, charakterizující se ignorací módy a názoru společnosti. Někteří to berou jako hlas opravdové volnosti, bez neomezeného strachu o vzhled. Co si myslíte Vy? Abyste si mohli udělat názor na tento styl, použijte na Instagramu hashtag #normcore.

Zabíjí normcore kreativitu?

Podle normals – rozhodně ne! Především pokud si vezmeme jako příklad takového Steva Jobse. Kromě toho nemůžete nesouhlasit s tím, že kdyby svět módy byl tvořen pouze „průměrňáky,” byl by velmi nudný. Pokud Vás zaujala tato móda, nechte se inspirovat podle svého uvážení. Například, můžete vyměnit podpatky za pohodlné Birkenstock boty nebo zavést do šatníku trochu obyčejných kousků oblečení.

Všimněte si, že se všichni čím dál tím víc snaží přiblížit přirozenosti. Velice oblíbená mezi hvězdami, se stala fotografie z cyklu: Instagram vs. realita. Zjednodušeně, normcore je o bytí ne-se-ukázat. I když, jak se bojí proroci trendů, je to také vstup do unifikace. Narození šedých klonů, ale podle nás to musíme všechno brát s přimhouřením oka.

Autor

Agnieszka Bednarek

Jsem estétka a nadšenkyně nekonvenčních spojení a outfitů s martenskami. Řídím se heslem Salvadora Dalího − „základem všech vítězství je…oděv!”. Zajímám se o tajemství navrhování módy. Definuji to, co není zdefinováno.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít