BLACK FRIDAY do -70 %! V aplikaci EXTRA -15% na vybrané produkty ZJISTIT VÍCE

Nubuk vs. semiš. Čím se liší tyto dva typy kůže?

Při výběru kožených bot nebo doplňků možná přemýšlíte nad tím, jestli vybrat lícovou nebo raději semišovou kůži. To ovšem nejsou jediné druhy materiálů, které se používají při výrobě bot a kožené galanterie. Jednou z možností je i nubuk – ne jednou si ho pleteme se semišem pro jeho podobnou strukturu. Nubuk a semiš se však navzájem liší. V čem? Čtěte dále!

Zaměňování těchto dvou typů kůže je častým jevem, i když rozdíl je viditelný už na první pohled.

Black Friday 2024

Začněme od základní klasifikace této suroviny. Přírodní kůže můžeme rozdělit do dvou kategorií:

  1. lícové – jde o vrchní opracovanou kůži, hladkou useň, na povrchu které nejsou žádné vlasy. Pro dosáhnutí lepšího vzhledu a dodatečného lesku bývá nejednou voskována. Materiál tohoto typu se většinou lehce ošetřuje a je odolnější proti působení vlhkosti.

  2. drsné – jsou to kůže, u kterých na povrchu je vidět vlasy a po dotyku prsty její struktury, zůstanou na povrchu viditelné tmavší šmouhy. Vznikají při dotyku při změně směru vlasů. Semiš, nubuk a velur zařazujeme právě do této kategorie. Jsou náročnější na péči než kůže lícové a náchylnější na působení vlhkosti.

Jak tedy rozlišit, zda jsou boty vyrobeny ze semiše nebo nubuku? Tyto typy kůže poznáte podle délky vlasu. V případě semiše je vlas delší a viditelný pouhým okem. Tento materiál je zároveň méně matný než nubuková kůže. Navíc nubuk je měkčí na dotek – to je způsobené kratšími vlasy. Někteří výrobci nanášejí na nubuk tenkou vrstvu vosku, v důsledku čeho může na pohled připomínat lícovou kůži.

Jemný rozdíl mezi nubukem a semišem spočívá nejen v jejich vzhledu, ale i v způsobu jejich zpracování. Obě tyto kůže jsou broušené. V případě semiše je tomuto procesu podrobená vnitřní strana kůže, teda po rubu. Naopak, v případě nubuku se brousí vnější strana kůže, tedy líce. Díky takovému zpracování jsou obě tyto strany kůže měkké na dotyk a jemné.

Mají ovšem i své mínus, právě pro jejich jemnou strukturu jsou boty ze semiše nebo nubuku mimořádně náchylné na poškození, především vlivem působení vlhkosti. Je proto lepší nenosit je v případě deštivého počasí nebo sněžení. Pokud takové boty zmoknou, s velkou pravděpodobností Vám ztmavnou.

Tip experta

Před prvním použitím semišových nebo nubukových bot je naimpregnujte, abyste si ulehčili jejich čištění a zabezpečili ochranu před vlhkostí. Pokud se chcete ujistit, že vybraný impregnační prostředek nezpůsobí změnu barvy bot, vyzkoušejte ho na malém a málo viditelném povrchu – např. těsně u podrážky.

Nubuk se pro svůj nevšední, jemný vzhled považuje za nejušlechtilejší typ kůže, ze které se vyrábějí ty nejžádanější boty a kousky kožené galanterie. Jeho příprava je náročná a velmi precizní, proto se boty z nubuku vyznačují velmi vysokou kvalitou zpracování. Z druhé strany to souvisí i s vyššími výrobními náklady, co má za následek, že produkty z tohoto typu kůže jsou prostě dražší. Pokud proto hledáte vhodnou, levnější alternativu, vyberte si boty nebo doplňky ze semiše. Vzpomínaný materiál má tu výhodu, že je méně matný než nubuk, proto bude zajímavým ozvláštněním outfitu.

Když se rozhodnete pro koupi semišových nebo nubukových bot, nezapomínejte, že klíčovým aspektem je správná péče, díky které si zachovávají své původní vlastnosti i na více sezón. Na našem blogu najdete i další články, ve kterých se popisuje, jak správně čistit nubuk, jak vyčistit semiš, jak roztáhnout semišovou obuv a jak správně pečovat o semiš.

BLACK FRIDAY do -70 %! V aplikaci EXTRA -15% na vybrané produkty ZJISTIT VÍCE >>>
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!